Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 17:59 Bu haber 1802 kez okundu
 
Samsun Ofis Bir Sen’den Enflasyon Tepkisi
Çalışan Sendikalar Konfederasyonuna bağlı Ofis Bir Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül, kamu çalışanlarının vergi dilimlerinde yeniden bir düzenlemeye gidilmesi gerektiğini belirtti.
EKONOMİ Haberi
Samsun Ofis Bir Sen’den Enflasyon Tepkisi

Ofis Bir Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül, Nisan ayına kadar yüzde 15 oranında Gelir Vergisi öderken bir anda yüzde 20'lik üst vergi dilimine yakalanan çok sayıda memurun ödediği vergi artınca eline geçen net maaşının düştüğünü belirterek konu ile ilgili olarak basın açıklamasında bulundu.

Gül, “Kamu çalışanlarının maaşları enflasyon karşısında her geçen gün erimektedir. Bu da yetmezmiş gibi,Nisan ayına kadar yüzde 15 oranında Gelir Vergisi öderken bir anda yüzde 20'lik ve hatta Kasım-Aralık ayında da yüzde 27’lik üst vergi dilimine yakalanan çok sayıda memurun ödediği vergi artınca eline geçen net maaşı düşmektedir.Ekim ayı enflasyon oranı Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. TÜİK verilerine göre ekim ayında enflasyon yüzde 11.89 oldu. TÜFE'de (2003=100) 2020 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre 2,13, bir önceki yılın Aralık ayına göre 10,64, bir önceki yılın aynı ayına göre 11,89 ve on iki aylık ortalamalara göre 11,74 artış gerçekleşti.Bu durumda memurun6.ayda aldığı yüzde 4'lük zammın üzerine çıkmış, vergiyle birlikte enflasyon da çalışanların maaşını eritmişti.Daha basit ve net bir ifade kullanacak olur isek; 6.ayda maaşına 250 lira zam alan bir memur, bunun 140 lirasını devlete gelir vergisi olarakgeri ödemektedir.

 

Kamu çalışanları vergi ödemekten kaçmamaktadır. Hatta kamu çalışanları henüz maaşlarını almadan en az 3 gün önce düzenli bir şekilde vergilerini ödeyen tek vergi mükellefidir. Kamu çalışanının gelir vergisinde ilk basamak olan 15’e sabitlenmelidir. Buradan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Maliye Bakanımıza sesleniyorum, dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran koronovirüs pandemisine rağmen cansiperane milletimize hizmet götüren kamu çalışanlarını bir nebze rahatlatacak bu düzenlemeyi bir an önce hayata geçirmenizi arzu ediyor ve bu konuda atılacak adımların ekonomiye de katkı sunacağını belirtmek istiyoruz .”dedi.
Birsen Kalkar
 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun, Ofis, Bir, Sen’den, Enflasyon, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı