Haber Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 23:33 Bu haber 2308 kez okundu
 
Samsun OMÜ'de 3. Girişimcilik Zirvesi düzenlendi
OMÜ Kobi ve Girişimcilik Topluluğunca "3. Girişimcilik Zirvesi” düzenlendi.
EKONOMİ Haberi
Samsun OMÜ'de  3. Girişimcilik Zirvesi düzenlendi

Düzenlenen zirvede Dijital İşveren Markası Platformu Youthall Kurucu Ortağı Elis Yılmaz, Webtures Dijital Bilişim A.Ş. Kurucusu Kaan Gülten,Mavi Toplum Aile ve Çocuk Derneği (Mavi Taç) BaşkanıCesur Ceylan ile Seral Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Erol Beytekin zirvenin konuşmacıları olarak yer aldı.

OMÜAtatürk Kongre ve Kültür Merkezi Mavi Salon’daki zirvede; Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri, akademisyenler ve davetliler ile öğrenciler buluştu.

Zirvenin açılış konuşmasını yapanKobi ve Girişimcilik Topluluğu Başkanı Ferhat Bartu Yıldırım“Hayatta her şeyi tecrübe edemeyecek kadar uzun ömürlü olmadığımız için, bu yoldan daha önce geçmiş kişilerin; kariyerlerinden, tecrübelerinden ve yaşanmışlıklarından ilham almak istiyoruz.” diyerek zirvenin amacını özetledi.

20 yaşında dijital işveren marka platformunu Youthall’ukurdu

Zirvenin ilk konuşmacısı dijital işveren marka platformu Youthall’un kurucusu 24 yaşındaki Elis Yılmaz, “20’li Yaşlarda Girişimci Olmak” başlıklı sunumunda girişimcilik serüveninin Bilkent Üniversitesinde 1. sınıfta başladığını, Üniversitedeki etkinlikler ve projelerde rol alarak farklı kesimlerden iş insanlarını üniversiteli gençlerle buluşturduklarını söyledi.

 “Y ve z kuşağı olarak hapşırsak ülkede yer yerinden oynar”

Türkiye’de 13 milyon gencin (0 – 36 yaş arası) olduğunu vurgulayan genç girişimci Elis Yılmaz “Y ve z kuşağı olarak adlandırılan bu 13 milyonluk kitle, ülkemiz nüfusunun yüzde 60’ını oluşturuyor. Ancak parayı biz yönetmiyoruz, böyle olunca da gençlik kendini azınlıkta hissediyor. Parayı biraz daha bizler yönetebilsek ve iş hayatında daha aktif yerlerde rol alabilsek kendimizi bu azınlıkta hme duygusundan kurtulabiliriz. Bizler y ve z kuşağı olarak hapşırsak ülkede yer yerinden oynar. Sadece parayı nasıl yöneteceğimizi öğrenmemiz gerekiyor. Aslında bize ailelerimiz ‘sen yeni kuşaksın, sen sus, sen bu işe karışma’ derken kendilerinin azınlıkta olduğunun farkında değiller.” diye konuştu.

Zirvenin diğer konuşmacısı Serak Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Beytekin de yorgancılıkla başlayıp ev tekstilinde giderek büyüyüp zirveye yerleşen şirketin öyküsünü katılımcılara aktardı.

 “Kendi sorunlarını çözemeyen başkalarının sorunlarını çözemez”

Sosyal Hizmet Uygulama Atölyesi Mavi Taç’ın Kurucusu Cesur Ceylan zirvenin bir diğer konuşmacı olarak, uygulamalı bir meslek ve disiplin olan sosyal hizmetin yöntem ve teknikleri hakkında katılımcıları aydınlattı. Konuşmasında sosyal hizmetin; bireyin bilgi, beceri ve yeteneklerini arttırıp onlara farkındalık kazandırdığına dikkat çeken Ceylan “Kendi sorunlarını çözemeyen uzman, danışman, terapist, eğitmen ya da sağlıkçı başkalarını sorunlarını çözemez.” dedi.

“Yerli arama motoru en büyük beklentilerim arasında”

Zirvenin son konuğu Webtures Dijital Bilişim A.Ş.’nin Kurucusu Kaan Gülten ise SEO (Search Engine Optimization / Arama Motoru Optimizasyonu) sektörü ile ilgili yürüttüğü çalışmalar kapsamında elde ettiği deneyimleri katılımcılar paylaştı. Çalışmalarıyla bu sektördeki büyük bir bilgi açığını dolduran Gülten, en büyük arzusundan birini ise “Türkiye’ye ait yerli ve devlet destekli arama motorunun Türk halkının hizmetinde olması en büyük beklentilerim arasında” ifadesiyle açıklarken salondaki gençlere her zaman araştırmaktan ve yeni deneyimler elde etmekten kaçınmamaları tavsiyesinde bulundu.

Zirve öğrencilerin, konuşmacılara yönelttikleri sorular ve ele alınan konulara ilişkin katkılarıyla devam etti.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, OMÜ'de, , 3., Girişimcilik, Zirvesi, düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı