Haber Detayı
11 Şubat 2022 - Cuma 17:07 Bu haber 1617 kez okundu
 
Samsun Onur Anıtı Saldırısına ADD’den Suç Duyurusu
ADD Samsun Şubesi Onur Anıtı’na yapılan saldırısı ile ilgili olarak Samsun Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Onur Anıtı Saldırısına ADD’den Suç Duyurusu

Samsun Adliyesi’nde suç duyurusu öncesinde yapılan basın açıklamasına CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, CHP Gençlik Kolları Başkanı Öykü Özkan, bazı CHP ilçe Başkanları, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

 

Samsun Adliyesi önünde suç duyurusu öncesinde bir basın açıklaması yapan ADD samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919 da güzel Şehrimiz Samsun’a gelişinin sembolü, Samsun Halkının Ata’sına minnetinin abidesi Onur Anıtına menfur bir saldırı gerçekleşti.

 

Samsun ve Türkiye bu menfur saldırı ile ayağa kalktı!

 

Türkiye Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal Atatürk sahipsiz değildir. Bizler, bu ülkenin tüm yurtseverleri, bu hayasızca akına göğsümüzü siper etmeye ve mücadele etme kararlılığında ve inancındayız.

 

 Atatürk, Türkiye Cumhuriyetinin bir simgesidir. Milli mücadelenin kahramanı, memleketin kurtarıcısı, devrimlerin mimarı olması nedeniyle hatırasına, eserlerine ve onu ifade eden varlıklara saldırılar, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyetine ve onun kazanımlarına da bir saldırıdır. Bu tarz saldırılar milletimizde derin yaralar açmakta, toplumu kin ve nefrete itmektedir.

 

5816 sayılı yasa; Türk Milletinin ulusal değeri olan Kurucu Liderimiz GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün hatırasını, topluma malolmuş manevi şahsiyetini, alenen yapılan hakaret, küfür, tahkir ve tezyif içeren söz, yazı ve eylemlere karşı özel koruma altına almaktır.

 

Onur Anıtı saldırısında, sanıkların olaydan bir gün önce keşif yaptıkları, eylemlerini planladıkları, olay sonrası görevlilerce sökülmesi dakikalarca süren çelik halatı geceden anıta bağladıkları, olaydan önce 6 adet telefon hattı aldıkları ve birçok kişi ile görüşmeler yaptıkları sabittir. Ayrıca şüphelilerden Celali Rahman Fidan sosyal medya hesabından “Yarabbim sabırla hayırlı bir sonuç bekleyen kullarını haberlerin en güzeli ile sevindir” şeklinde Regaip Kandili günü zaten amacını belli eden bir paylaşımda da bulunmuştur.

 

Bu olay basit bir saldırı değildir. Örgütsel, planlı ve organize bir terör eylemidir. Karanlık emelleri olan terör örgütleri mensuplarının halkta infial uyandırarak kardeş kavgası çıkarmak ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasal düzenini yıkmak amaçlı hain bir kalkışmasıdır. Bu nefret saldırısının soruşturmasının; çok dikkatle ve etraflıca yapılması, tüm kanıtların toplanması, diğer faillerin de ortaya çıkarılması şeklinde yürütülmesi gerekmektedir.

 

Her ne kadar soruşturma Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2022/4941 No’lu dosyası üzerinden devam etmekte ise de, bu vahim olay sadece 5816 Sayılı Yasaya muhalefet ve iki kişinin tutuklanması şeklinde devam eden bir soruşturmanın konusu olmakla kalmamalıdır. Bu suçun asli failleri yanında destekçi ve özellikle azmettiricilerinin de tespitini ve olayın tüm ayrıntıları ile aydınlığa çıkmasını Yüce Yargıdan bekliyoruz, takipçisi de olacağız.

 

Ayrıca Şüpheliler, 03.02.2022 tarihindeki saldırı eylemi ile “Kamu Malına Zara Vermek “suçunu da işlemişlerdir. (TCK 152) Eylemleri ile hem Kurucu Liderimiz GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'e hakaret etmişler, hem de Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama eylemini gerçekleştirmişlerdir.(TCK 216)

 

Öte yandan; Mobese kameraları İle her yer ve herkes izlenirken, şehrin ortasındaki Atatürk Anıtı’na kamyonetle yanaşılıp, dakikalarca halatlar bağlanmak ve araçla çekilmek suretiyle gerçekleştirilmeye çalışılan bu saldırının nasıl olup önlenemediği (!) de ayrıca açıklanmaya muhtaçtır.

 

Cezai takibat gerektiren bu tür eylemlerin kovuşturulması, yasalar çerçevesinde cezalandırılması, her geçen gün Atatürk’ü düşman olarak görmenin ve bunu hakaretle ifade etmenin düşünce özgürlüğü kapsamında olmadığının saptanmasını ve sonuçları itibariyle emsal bir karar oluşmasını da sağlayacaktır. Bu anlamda bu tarz söylemlerin halkı kin ve nefret boyutunda karşı karşıya getirme çabasına, yargının gereken emsal karar ile dur diyeceğini umuyoruz.”

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Onur, Anıtı, Saldırısına, ADD’den, Suç, Duyurusu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı