Haber Detayı
06 Ağustos 2020 - Perşembe 22:05 Bu haber 796 kez okundu
 
Samsun Protokolü Koronavirüs Denetiminde
Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı, protokol üyeleriyle birlikte İstiklal Caddesi’nde alışverişin yoğun yapıldığı alanları ziyaret ederek, kurallara uyulması konusunda esnaf ve vatandaşlara uyarılarda bulundu. Vali Dağlı, iş yerlerinde maske, dezenfektan ve fiziksel mesafe denetimi gerçekleştirdi.
ASAYİŞ Haberi
Samsun Protokolü Koronavirüs Denetiminde

Samsun Valisi  Dr. Zülkif Dağlı'ya  Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, İlkadım Kaymakamı İbrahim Keklik, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Sağlık İl Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu da eşlik etti.

 

 İçişleri Bakanlığı'nın tüm Türkiye’de 'Sağlık İçin Hepimiz İçin" sloganıyla gerçekleştirilen Kovid-19 tedbirlerine yönelik denetimler kapsamında İstiklal Caddesinde bulunan esnaf ve vatandaşları ziyaret eden Vali Dağlı ve beraberindeki heyet,  koronavirüs ile mücadelede toplum sağlığı için gerekli önlem olan maske, mesafe ve temizlik konularında uyarılarda bulundu.

 

İçişleri Bakanlığı'nın tüm Türkiye’de 'Sağlık İçin Hepimiz İçin" sloganıyla başlattığı denetimleri Samsun'da gerçekleştirdiklerini ifade eden Vali Dr. Zülkif Dağlı,   “Tüm Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da denetimlerimizi yapıyoruz. Denetimlere biz de katıldık. Burada gözlemliyoruz. Gerçekten kurallara uyan esnaflarımız var.

 

Ancak biraz göz ardı eden esnaflarımızın da olduğunu görüyorum. Bazı işyerlerinin sosyal mesafe kurallarıyla ilgili etiketlerin yapıştırılmadığı, mağazaların camlarında kaç kişinin içeride bulunabileceğine dair levhaların asılmadığı, el hijyenini sağlayan dezenfektan aparatlarının olmadığını gördük. Ama genel olarak baktığımızda büyük bir memnuniyetle kurallara uyulduğunu görüyoruz.” dedi.

AMACIMIZ CEZA YAZMAK DEĞİL

Özellikle maske takılması konusunda duyarlılığın yüksek olduğunu ve kurallara uymanın aslında hepimiz için bir görev olduğunu belirten Vali Dr. Zülkif Dağlı, “Bugünleri atlatmak tamamen kurallara uymamıza bağlıdır. Denetimlerimiz de bu doğrultuda devam edecek. Biz bugün itibarıyla mümkün olduğu kadar cezai işlem uygulamıyoruz. Amacımız da ceza vermek değil.

 

Burada duyarlılığı artırmaya çalışıyoruz. Ancak kurallara uymamakta direnen ve hassasiyeti göstermeyen gerek şahıs, gerek işletme olursa da cezayı vermekten de kesinlikle kaçınılmayacaktır. Samsun’da hastanelerin doluluk oranının çok yüksek olduğu iddiaları da doğru değildir. Kesinlikle öyle bir sıkıntımız yok. Bu şekilde bir ibare kullanamayız.” diye konuştu.

 

Bugün ayrıca İlçe  Kaymakamlıkları, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince Samsun  genelinde Belediye Başkanlarının da katılımı ile yapılan denetimler esnasında vatandaşlara broşürler dağıtılıp, hijyen kuralları, maske kullanımı ve sosyal mesafe hakkında bilgilendirme yapıldı.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Protokolü, Koronavirüs, Denetiminde,
Yorumlar
Haber Yazılımı