Haber Detayı
07 Ağustos 2020 - Cuma 19:29 Bu haber 865 kez okundu
 
Samsun Saadet'ten Altın ve Döviz Değerlendirmesi
Saadet Partisi Samsun İl Baskanı Temel Armutçu, aniden yükselen altın ve döviz fiyatlarına karşılıksız para basmanın neden olduğunu söyledi.
SİYASET Haberi
Samsun Saadet'ten Altın ve Döviz Değerlendirmesi

Son günlerde döviz ve altında yaşanan hızlı yükselişi değerlendiren Temel Armutçu, yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 


Döviz ve altın neden arttı? Heyecana gerek yok. Bu ilk değil son da olmayacak. Hele hele dünyanın sonu hiç değil. Aslında serüven merkez bankasının karşılıksız para basarak, piyasaya sürmesiyle başladı. Pesinden bankaların kısa vadede ev, araba ve ihtiyaç kredisi adı altında millete sorgusuz, sualsiz faizli para dağıtmaya başlamasıyla da netleşmiş oldu.


Bu muallak durumu fırsata çevirmek isteyen, güzel ülkemin güzel insanlarının 200 bin TL'lik daireleri 300 binden, 40 bin TL'lik 2.el araçları 80 binden almaya başlamasıyla, serüvenin sonu da başlangıcı gibi belli oldu: "the end".

 

Yani sebep ortada !  Karşılıksız para basarsanız paranızın değeri düşer ve devalüasyon kaçınılmaz olur. Başkaca sebep aramaya gerek yok. Hepsi bu! Gönül isterdi ki çiftçinin umudu olan fındığa, dalında verilen 22,5 TL, hasat sonu cebine girdikten sonra bu devalüasyon yaşansaydı.

 

Yabancı ülke paralarına ve bu para ile ifade edilen ödeme araçlarına kısaca "döviz" denir. Borsa, hisse senetleri, borçlanma araçları, yatırım fonları gibi menkul değerler; petrol, altın, kahve vb. emtianın alınıp, satıldığı düzenli ve denetlenen piyasalara verilen genel bir isimdir. Değerli madenleri anlatmaya gerek yok, zaten  hepimiz biliyoruz.

 

Dünyada para ve değerli değişim araçları her daim canlıdır. Nefes alıp veren her canlı gibi yaşanan hadiselere refleksli bir şekilde hemen tepki verir. Akıl sahibi insanoğlu bu hareketliliği imkana çevirmek için belli tezgahlar kurar. Kimi fiziki güç (barbar emperyal sömürü), kimi ise akıl gücü (üretim, turizm, tarım, sanayi, teknoloji, hizmet) kullanarak, piyasaları kontrolünde fırsata çevirmeye çalışır. Bu iki yolda tarih boyu istikbal için tercih edilen en net yoldur. Üçüncü bir yol ise işbirlikçiliktir ki; burada akıl kiraya verilmiştir ve irade tümden biat edilen görüşün elindedir.

 

Üçüncü yolu tercih edenler biat edilenin ihtiyacı kadar kullanılır ve ihtiyaç görüldükten sonra bir çöp gibi dönüşüm kutusuna atılır, tarih olurlar. Yani bu zalim dünyada, ya askeri bir güç olup mafya gibi çalışanın ensesine çöküp, kazandığını elinden alıp, sömürecek ve böylece hayatta kalacaksınız ki "Allah muhafaza cehenneme kütük olursunuz". Ya da aklınızı kullanarak üretime dayalı bir düzen kuracak ve böylece tüm dünyaya Allah'ın razı olacağı yepyeni helal bir hayat sunarak, iki dünyada da cenneti yaşayacaksınız.

 

Yani çar var. Çare; faiz ve zorba düzene karsı, üretime dayalı adil ekonomik düzeni 50 yıldır haykıran ve her iktidarında ise fikrini icraata dökmüş olan "Milli Görüş Saadet Partisi”dir."

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Saadet'ten, Altın, ve, Döviz, Değerlendirmesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı