Haber Detayı
05 Ocak 2021 - Salı 16:43 Bu haber 582 kez okundu
 
Samsun Saadet'ten başörtüsü tartışmalarına tepki!..
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, son günlerde yaşanan ve tekrar gündeme getirilen başörtüsü tartışmalarının amacının, toplumu gerçek gündeminden uzaklaştırıp, tekrar güdük tartışma ortamlarına çekmek, hedef saptırmaya çalışmak olduğunu söyledi.
SİYASET Haberi
Samsun Saadet'ten başörtüsü tartışmalarına tepki!..

Temel Armutçu, konu ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

" Toplumun hastalıklarla,  ekonomik krizlerle, emperyal güçlerin toprak bütünlüğüne tecavüzleriyle, aile mefhumunun yıpranmasıyla tamamen darboğazda olduğu bir zamanda, birilerinin hiç hesapta yokken kalkıp başörtüsü gibi, kadın erkek eşitsizliği gibi, özellikle de yıllardır sağ sol, müslüman laik, mini etek türban diye ayrıştırılmaya çalışılan vatandaşlarımızın neredeyse aynı safta, birbirlerini tam manada anlamasalar da dinlemeye gayret gösterdikleri dönemde, "Yargılandığım zaman türbanlı bir hâkimin karşısına gittiğimde benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getireceği konusunda kuşkum var" gibi hem insan haklarını, hem de adalet mekanizmasını töhmet altına sokacak çapsız söylemlerle çatlak bir ses çıkarması; toplumu gerçek gündeminden uzaklastırıp, tekrardan güdük tartışma ortamlarına çekmek isteyip, hedef saptırmaya çalışmasından başka bir şey değildir.

 


Bir taraf böyle "cuntacı" ve "ortaçağ" fikri söylemlerle gündem olup, yine bence birilerinin dileğini yerine getirmesi her ne kadar yanlışsa, başka bir tarafın da inancı gereği başörtüsü/türban takan hanımefendileri sırf kendi partilerinden değil diye takiyecilikle suçlaması da bir o kadar yanlıştır. Böylesi zamanlarda millet olarak ayrışmak yerine, tüm değerlerimize sımsıkı sarılmak gerekirken, ismi 28 Şubat'ta zirve olanların, gelinen bu günlerde pismanlık duymak yerine, tekrardan hatırlanmak gayesiyle saçma sapan söylemlerle ortaya çıkmaya calışması düpe düz acizliktir. Yine bu ülkenin yarısından bir fazlasının oyunu alarak Ulkenin tamaminin emiri olan birinin bu tip söylemlere yaptırım yapmak yerine, polemiğe girip kutuplaşmayı kolaylaştıracak dil kullanmasının yanlış olduğunu söylemenin de hak olduğunu düşünüyorum. 

 

Konuyu toparlamak gerekirse; iktidar ve iktidar ortağı ile mecliste bulunan tüm siyasilerin, her konuda suyu bulandırıp bu kadar polemiğe girip kendilerini de milleti de yormalarına hiç gerek yok. Sorun gibi görünen ne kadar konu var ise ortak bir karar ile milletin gözünün önünde mecliste kanunlastırsınlar olsun bitsin...

 


Alın size çok eskiye dayanan ama yeni bir polemik konusu olan kılık kıyafet! Hadi gelin gerçekten samimiyseniz, kılık kıyafet kanununa bir düzenleme getirin de görelim.Cıkaracağınız kanuna, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes, örf adet ve dini inancı gereği giyeceği kılık kıyafeti tercih etmekte hürdür diye küçücük bir ilave yapın.

 


Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Kanunlaştırdığınız her yasa Anayasa'nın koruması altına girer ve toplumun tamamı eşit olarak faydalanır."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Saadet'ten, başörtüsü, tartışmalarına, tepki!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı