Haber Detayı
17 Eylül 2020 - Perşembe 17:01 Bu haber 1888 kez okundu
 
Samsun Saadet'ten Delta'nın ' Kontrollu Kullanım Alanı' tanımlanmasına tepki!
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Kızılırmek Deltası Kuş Cenneti'nin bir kısmının ' Kontrollü Kullanım Alanı ' olarak tanımlanması ve insanların kullanımına açılmasının ardından yangın çıkmasını değerlendirdi.
SİYASET Haberi
Samsun Saadet'ten Delta'nın ' Kontrollu Kullanım Alanı' tanımlanmasına tepki!


Temel Armutçu, yangın sonrası yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

"2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan yaklaşık 350 adet kuş türü, manda, yılkı, balık, sürüngen vb. hayvan çeşitleri yanında, zengin bitki örtüsüyle de korunmaya değer bir habitatı içerisinde bulunduran Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde Salı günü çıkan yangın sonucunda 2 bin dönüm alan yanarak kül oldu maalesef.

8 saatlik yoğun mücadelenin ardından söndürülen yangın sonrasında, tapuda Galeriç Ormanları diye adlandırılan 2 bin dönümlük alan zarar gördüğü gibi birçok canlı telef oldu, hayvanların doğal yaşam alanları da tahribata uğradı.

 

Nisan ayında alınan karar sonrasında  deltada statü değişikliğine gidilerek, bir alan 'Kesin Korunacak Hassas Alan' olarak ayrıldı. Geri kalan alanlara ilişkin tasarruf yetkisi ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bırakıldı. Bakanlık da bir bölgeyi 'Kontrollü Kullanım Alanı' olarak tanımladı. Bunun sonucunda da Kuş Cenneti insanın kullanımına açıldı, hayvanların yaşadığı su kanallarında deniz bisikletleri sürülmeye başlandı.

 

Acaba, bu karar ve uygulaması olmasaydı, bu zamana kadar o bölgede yangın çıktığına hiç şahit olmayan hatta hiç duymayan Samsunlular, böyle bir yangına bugün şahit olurlar mıydı?

 

9 Şubat'ta yaptığımız basın açıklamamızda Sayıştay Başkanlığı’nın Samsun Büyükşehir Belediyesi ile ilgili 2018 yılı inceleme raporunda; Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından Kızılırmak Deltası Doğal Yaşam Eksenli Kalkınma Projesinde kullanılmak üzere Kasım ayı içerisinde farklı günlerde toplam 245.243,69 TL, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Yörük Çadırı için malzemeli işçilik işine yönelik aynı tarihte toplam 114.834,06 TL harcama tutarlarını, mevzuata uymayan harcama şekli olduğunu tespit ederek eleştirdiğinden bahsetmiştik.

 

Kuş Cenneti gibi bir alana bu harcamalar neden yapılır ki? Bırakın doğal hâliyle kalsaydı, ne kaybederdik?

 

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti yaşanan menfur yangın sonrasında binalara teslim edilmez de aslına uygun hâle getirilme çalışmalarını elbirliğiyle yürütürüz inşaallah.

 

Bu yangın ister kendiliğinden çıkmış olsun, ister kundaklama sonucu çıkmış olsun, isterse de sigara/mangal ateşi sonucu kazara çıkmış olsun, olan Kuş Cenneti'ne oldu."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Saadet'ten, Delta'nın, ', Kontrollu, Kullanım, Alanı', tanımlanmasına, tepki!,
Yorumlar
Haber Yazılımı