Haber Detayı
05 Haziran 2020 - Cuma 08:57 Bu haber 647 kez okundu
 
Samsun Saadet'ten Ekonomik önlemler ve enflasyon değerlendirmesi
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Merkez Bankası'nın para basması, taşıt, tatil, konut kredileri ile TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarını değerlenirdi.
SİYASET Haberi
Samsun Saadet'ten Ekonomik önlemler ve enflasyon değerlendirmesi

Temel Armutçu yaptığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 

" Partili Cumhurbaşkanımız bazı vatandaşlarımıza Ramazan Bayramı mektubu gönderdi. Bu mektubun bir bölümünde "yaklaşık 10 milyon vatandaşımıza 12 milyar lirayı bulan karşılıksız kaynak aktardık. Vergi, prim, taksit ertelemeleri ve finans kolaylıkları gibi desteklerle, salgın sürecinde milletimizin emrine sunduğumuz kaynak miktarı 240 milyar lirayı buldu. .

 

Vergi, prim, taksit ertelemeleri ve kredi kullanımını destek paketi olarak açıklayan başka bir ülke oldu mu bilmiyorum ama bu konuda dünyada ilk olmayı başardığımızı düşünüyorum. Bunu da yaşattıkları için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine çok teşekkür ediyorum.


 
VATANDAŞA VERİLEN 12 MİLYAR LİRANIN 2 MİLYARI BAĞIŞ YAPANLARDAN TOPLANDI

 

Yaklaşık 10 milyon vatandaşımıza verilen 12 milyar liranın, 2 milyar lirası yine bir ilke imza atarak vatandaşına iban numarası veren dünyada tek ülke olmamızı sağlayan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine bağış yapan vatandaşlarımızdan ve kurumlarımızdan toplanmıştı.

Kamu Bankalarının dâhil olduğu Varlık Fonu'nun Başkan Yardımcısı da olan Hazine ve Maliye Bakanımız 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren "Millete Destek" adı altında, Kamu Bankalarınca düşük faizli Konut, Taşıt, Tatil ve Sosyal Hayat kredisi verilmeye başlanacağının duyurusunu yaptı ve bu kredi tutarlarını da salgınla mücadele destek paketinin içerisine dâhil etti. Bu faizli kredilerin tanıtımını da başı örtülü Ak Partili vekiller "hayırlı olsun" cümlesiyle paylaştılar.

 

MERKEZ BANKASI 84 MİLYAR LİRA PARA BASTI

 


Coronavirus salgını nedeniyle Merkez Bankası yaklaşık 84 milyar lira para bastı ve bunu da Kamu Bankaları tarafından kullandırılan kredilerle piyasaya sürdü. TÜİK açıkladığı enflasyon rakamlarıyla, "Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,36 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,39 artış gerçekleşti" dedi. Bu konudaki düşüncemi defalarca izah ettim yine aynısını söylüyorum: TÜİK personeli hangi ülkenin enflasyon rakamlarını tespit ediyor ve ülkemizin diye açıklıyor?

Yılın ilk dört ayında borçlarımızı ve faizleri ödemek için alınan 178 milyar 40 milyon lira borç miktarını ise hiç unutmadık. Enflasyon, gaddar ve acımasız olan bir vergi türüdür ve en savunmasız olanı etkiler. Asgari ücretliyi, düşük ücretlileri, borçlu esnafı, işçiyi, memuru ve çiftçiyi ezer. İnsanların çalışarak kazandığı ücretlerin, maaşların değerini düşürür ve zor bela yapılmış olan birikimleri yok eder.

 

KARŞILIKSIZ BASILAN PARA HİPER ENFLASYON VE YOKSULLUK OLARAK DÖNER

 

Peki para basılır mı borç alınır mı? 1. ve 2. Dünya Savaşları sonrasında Almanya, 2018'de ise Abd çıkmaza giren ekonomilerini düzeltebilmek icin yoğun bir şekilde para basımına gitmişler, bu paraları da sanayilerini geliştirmek, istihdamlarını arttırmak, üretim ekonomilerini canlandırmak için kullanmışlardır.

Bu yüzdendir ki; bir mukayese yapılacak ise bu şablona göre yapılmalıdır. Yoksa israfa dayalı, günü kurtarmak amaçlı basılan karşılıksız her 1 TL, hiperenflasyon ve yoksulluk olarak döner."

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Saadet'ten, Ekonomik, önlemler, ve, enflasyon, değerlendirmesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı