Haber Detayı
04 Ağustos 2020 - Salı 17:06 Bu haber 696 kez okundu
 
Samsun Saadet'ten Enflasyon Değerlendirmesi
Saadet Partisi Ekonomiden Sorumlu Samsun İl Başkan Yardımcısı Necati Yusufoğlu, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerini değerlendirdi.
SİYASET Haberi
Samsun Saadet'ten Enflasyon Değerlendirmesi

  Esnafın zorda, olduğunu çiftçiliğin bittiğini ve sanayicinin bir kısmının kepenk kapattığını, diğer bir kısmının ise kepenk indirme tehlikesi ile yüzyüze,  işçi, memur ve emeklinin çok zorda olduğunu ve geçinemediğini belirten Necatı Yusufoğlu, açıklamasında şu görüşleri paylaştı:

 

     "Milyonlarca vatandaş yokluk ve yoksulluk sınırlarının altında hayata tutunma mücadelesi veriyor.


     Diplomalı, diplomasız gençler iş kurun kapısını aşındırarak artık iş bulabilme umudunu yitirmiş. İşsizlik oranları çok yükselmiş, her geçen günde işsizler ordusuna yenileri eklenmektedir.


    Halkın çarşı ve pazarın enflasyonu 30 iken AKP Hükümetinin talimatlı enflasyonu ise 12 imiş, bu kadarda yanlı ve yanıltıcı bir oran açıklayan bir devlet kurumuna güven olur mu?
     Gerçek hayatın çilesini çekenler mi yoksa çarşı Pazar yolunu bilmeyen maksatlı yetkililer mi doğruyu söylüyorlar?


     Ancak ne açıklanırsa açıklansın durum ortada ve hükümet bu sorunlara kalıcı bir çözüm yerine alakasız gündemlerle kafa karışıklığı meydana getirerek ülkenin enerjisini boşa harcamaktadır.     
     Böylesine kritik ve vahim günlerde AKP hükümetinin sık, sık başvurduğu yöntemlerden biri daha sahneye sürülmüştür. Maksat muhalefeti ve vatandaşı bu kısır çekişmenin içine çekmek ve tüm olumsuzlukların üzerini örtmektir.


     Çıkarılan kanunlar ve kararnamelerle her zaman olduğu gibi yandaş sermaye desteklenmekte ve rantiye ye hizmet edilmektedir.  Hazine ha bire karşılıksız para basılmakta ve her zaman olduğu gibi fakir fukara guraba göz ardı edilerek sermayeye, kamu bankalarına aktarılarak düşük faiz oranları ile borçlandırılmadık vatandaş kalmaması için büyük çaba harcanmaktadır.

 


     Bu kriz döneminde dahi en çok kâr eden sermaye yani bankalar olmuş buna karşılık mali külfeti ise yine vatandaşa fatura edilmiş ve edilmeye de devam etmektedir.  Ağır vergi ve zamlar altında zor günler yaşayan vatandaşlar için ise herhangi bir çalışma ve yardım söz konusu değildir.

 


    Gelirinden daha fazla gideri olan bir insanın durumu ile bir işletmenin durumu ne ise, devletlerin de durumu aynıdır.    Devamlı borçlanarak bir yere kadar ötesi yok iflas, uçurum, sosyal barışın kökünden sarsılmasına zemin hazırlamaktan başka bir şey değildir.


     Bu kadar ciddi acil çözüm bekleyen meselelerimiz var iken şimdide sanki yetmemiş gibi kanal İstanbul projesinin dayatılması aslında her şeyi olduğu gibi açıklamaktadır.  Kime fayda sağlayacak çalışana mı? İşçiye mi? Emekliye mi? Çiftçiye mi? Esnafa mı sanayiciye mi? Hayır hiç birine değil ranta rantiyeye eşe dosta tabi.


      Hala işçinin, çalışanın fakir fukaranın cebine elini uzatan bir iktidardan zaten umudunu kesen milyonlar bunun hesabını sormak için heyecanla seçim sandığını beklemektedir.   Her gün televizyonlarda ve yandaş medyada ekonominin sağlamlığından bahisle geleceğin umut verici olduğu imajını göstermeye çalışsalar da gerçek bunun tam tersidir.


    Biz gerçeği görüyor ve biliyoruz, ülkenin kazanımları rantiye ye yani sermayeye ve faizlere gitmektedir.  Bütçe açığı aşırı bir şekilde yükselmiş döviz ihtiyacımız artmış, hazine rezervleri dip yapmış, ha bire borçlanan ve iç-dış borcu gittikçe kabaran bir hazine sayesinde dünyanın en çok borçlu ülkeler arasına girmiş bulunuyoruz.


     Verilen vatların ve sözlerin hiç birisi yerine getirilmedi, her şey söylemlerde kaldı. Hala rantiye için emek sarf eden bu iktidardan hiçbir beklentimiz  kalmamıştır. "

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Saadet'ten, Enflasyon, Değerlendirmesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı