Haber Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 14:21 Bu haber 1394 kez okundu
 
Samsun Saadet'ten Hükümete Faiz ve Borç Eleştirisi
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Hükümetin, bütçe gelirleri, giderleri karşılamadığı için toplam 274 milyar 536 milyon lira İç ve Dış borçlanma yaptığını, bu borçlarla vadesi gelen borçların ödendiğini söyledi.
SİYASET Haberi
Samsun Saadet'ten Hükümete Faiz ve Borç Eleştirisi

Yazılı bir basın açıklaması yapan Temel Armutçu, " Hazine ve Maliye Bakanlığı 8 Ocak 2020 tarihinde web sitesinde merkezi yönetim bütçesinin 2019 yılı nakit gerçekleşme tablosunu yayınladı. Bu tablo çok önemliydi. Zira Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin yıllık bazda ilk verileri olacağı için aynı zamanda bu sistemin karnesi niteliğinde olacaktı. Sonuç daha önceki Ak Parti İktidarının bütçe sonuçları gibi oldu.

Bütçe gelirleri, giderleri karşılamadığı için toplam 274 milyar 536 milyon lira İç ve Dış BORÇLANMA yaptılar. Alınan bu borçlardan 120 milyar 872 milyon lirası ile vadesi gelen borçları ödediler. Yani borcu, borçla kapattılar. Ayrıca, Merkez Bankası'nın Hazine'ye aktarılan yaklaşık 40 milyar liralık yedek akçesi, İmar  Barışı ile Bedelli Askerlikten toplanan yaklaşık 35 milyar liralık hârici gelirler olmasaydı, borçlanılan meblağ yaklaşık 350 milyar lira olacaktı." dedi.

DİYANETİN FETVASI FAİZİ FAİZ OLMAKTAN ÇIKARMIYOR

Yatırım ve üretim ekonomisi değil tam bir israf ekonomisi uygulandığını belirten Temel Armutçu, " Bu nedenle bütçe 130 milyar 526 milyon lira açık verdi. Bu açık da alınan borçlarla finanse edildi. "Faize alerjim var" diyen bir Cumhurbaşkanının başkanlık yaptığı hükümetimiz tam 98 milyar 268 milyon lira FAİZ ödemesi gerçekleştirdi. Faiz; bir milletin alınterinin bir avuç mutlu azınlığa aktarılması, inancımıza göre haram, havaya üflenen sigara dumanından daha vahim, emek hırsızlığı, karşı tarafı sömürmek değil miydi? Allah aşkına ne oldu da faiz konusundaki hassasiyetinizi kaybettiniz? Başbakanlar ve Bakanlardan sonra, Din İşleri Yüksek Kurulu'nun da faizi meşrulaştırma fetvası, faizi faiz olmaktan çıkarmıyor ki.

Üretim/İmalat ekonomisinin yerini, ithalata dayalı ekonomik sistem ile borca dayalı para sistemi alalı, ekonomik durumumuz her geçen gün kötüye gitmektedir maalesef. Acilen neoliberal, borca dayalı para sistemi ve ithalata dayalı ekonomi sistemi terk edilip, sanayi ve tarımda üretim/imalat ekonomisine geçmemiz gerekmektedir. Yoksa bu gidişat, gidişat değildir. Bu borç yüküyle, bu ekonomik gidişle II.Düyûn-u Umumiye durumu yaşanır diye korkuyoruz. Felâket tellallığı yapmıyoruz, bu ülkeyi, bu vatanı ve bu milleti seven yegâne unsur olan Millî Görüşçü Saadet Partisi olarak samimiyetle uyarıyoruz." diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Saadet'ten, Hükümete, Faiz, ve, Borç, Eleştirisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı