Haber Detayı
25 Eylül 2020 - Cuma 18:51 Bu haber 555 kez okundu
 
Samsun Saathane Meydanı, tarihe yeniden ışık tutacak
Samsun Saathane Meydanı’nda yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkan kalıntıların etrafı, dokusuna uygun bir çitle çevrilerek tarihe yeniden ışık tutulacak.
TURİZM Haberi
Samsun Saathane Meydanı, tarihe yeniden ışık tutacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Saathane Meydanı’nda devam eden çevre düzenleme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

 

Ağustos ayında Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından çevre düzenleme projesinin onaylanması ile çalışmaların başladığını ve büyük bir kısmının tamamlandığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Alanda tamamen belediyemiz tarafından üretilen oturma grupları, bitki yerleştirme havuzları ile muhteşem bir görsel oluşturacak süs havuzları yer alacak. Mavi ile yeşilin bir arada olduğu peyzaj alanı ile vatandaşlarımız hem nefes alacak hem de gün yüzüne çıkarılan eserleri izleyerek tarihe yolculuk yapacaklar" diye konuştu.

 

TARİHİ DOKUYA UYGUN OLACAK

 

Yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkan Selçuklu ve Bizanslılar'dan kalma eserlerin etrafının çitle çevrilerek herkes tarafından görüleceğini de belirten Başkan Demir, "Bu çit tamamen tarihi dokuya uygun olacak. Amacımız Saathane'ye dinlenmek için gelen vatandaşlarımızın tarihi kalıntıları da görerek incelemesi. Çalışmalarımızı da bir ay gibi kısa bir sürede tamamlayarak vatandaşlarımızın kullanımına açacağız. Medresesi, Camisi ve Taşhan ile birlikte tarihi doku şehrimizle buluşacak" dedi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Saathane, Meydanı,, tarihe, yeniden, ışık, tutacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı