Haber Detayı
27 Kasım 2020 - Cuma 12:33 Bu haber 5215 kez okundu
 
Samsun Sağlık İl Müdürü'nden Korkutan Korona Açıklaması
Samsun Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç Samsun’da vaka sayılarının arttığını ve krtitik eşiğin geçildiğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
Samsun Sağlık İl Müdürü'nden Korkutan Korona Açıklaması

Koronavirüs  pozitif vaka sayısında önemli artış olduğuna dikkat çeken Dr. Oruç,

 

” Vaka sayımız artmaya devam ediyor ve artık kritik eşiği geçmeye başlıyoruz. Sağlık çalışanlarımız yoruldu. Tüm samsun halkının virüse karşı kahramanca mücadele eden sağlık çalışanlarımızın yanında olmasının zamanı hala gelmedi mi? Virüse ancak herkesin önlemlere ve kurallara karşı duyarlılığıyla geri adım attırabiliriz.” dedi.

 

Samsun’da vaka sayısında yaşanan artışla ilgili birçok kez uyarıda bulunan ve, tüm Samsunluların desteği olmadan başarı kazanamayacaklarını vurgulayan  Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç,  halkın tüm kesimlerinden gereken desteği göremediklerini söyledi.

 

EV ZİYARETLERİNE SON VERİN

 

 Samsunlulara çağrıda bulunan Muhammed Ali Oruç yaptığı açıklamada, “ İlimizde vaka sayısı artmaya devam ediyor ve artık kritik eşiği geçmeye başlıyoruz. Güçlerinin son damlasına kadar her alanda, en ön safta mücadele eden sağlık çalışanlarımız yoruldu. Onları korumamız lazım. Samsun halkının virüse karşı hayatını ortaya koyarak kahramanca mücadele eden sağlık çalışanlarımızın yanında olmasının zamanı hala gelmedi mi?

 

 Ev ziyaretlerine bir son vermenin; gerekmedikçe dışarı çıkmamanın; sosyal mesafeye eş, dost akraba ayırımı yapmadan tavizsiz dikkat etmenin; maskesiz dışarı çıkmamanın zamanı artık gelmedi mi? Neyi bekliyoruz? Halen temaslı olduğu halde evde izolasyon koşullarına uymayan ya da temaslılarını bildirmeyen kişiler olduğunu görmek bizi üzüyor, bu vurdumduymazlık sağlık çalışanlarımızın moralini bozuyor.  Virüse ancak sizin önlemlere ve kurallara karşı duyarlılığınızla geri adım attırabiliriz. Yanımızda olun, hep beraber bu mücadeleyi kazanalım.” Dedi. 

 

 

VAKALARIN YÜZDE 80’İ SÜRECİ HAFİF BELİRTİLERLE ATLATIYOR

 

Samsun’da vaka seyrinde görülen dalgalanmanın tamamen halkın önlemlere uyumuna bağlı olduğunu daha önce ifade ettiklerini belirten Sağlık İl Müdürü Oruç, “Tablo halen böyle devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda halkımızın dikkati ve uyumu vakaları düşürdü, ancak süreçte nasılsa bana bir şey olmuyor, vaka sayıları da azaldı düşüncesiyle yine kurallara uyumda bir gevşeme yaşandı. Bu da kaçınılmaz bir artış grafiğinin oluşmasına neden oldu. İlimizde sağlık alt yapısı güçlü ancak tıbbi alt yapımızın güçlü olması, sağlık personellerimizin mücadelede gösterdiği kararlılığının test edilmesini gerektirmez.

 

Halkımızın acilen önlemlere sıkı sıkıya riayet edip, sağlık çalışanlarımızı rahatlatması, dinlendirmesi gerekiyor. Vakaların 70 – 80 ini hastalık sürecini hafif belirtilerle atlatıyor.   Ancak bu çoğunluğun dışında kalan kişiler için süre  hiç böyle rahat geçmiyor.  Kimsenin hasta olmasına ya da hayatını kaybetmesine neden olacak bir rehavet içine girmeyin. Herkesin sadece kendisini değil, bir diğerini hastalıktan korumak için mücadele etmesi, birlik olması, hastalıkla başa çıkmamızın formülü olacaktır.” diye konuştu.

 

TEDAVİDE İLAÇ MUTLAKA KULLANILMALI

 

Tedavide ilaç kullanımının önemine de değinen Sağlık İl Müdürü Oruç, filyasyon ekiplerinden kendilerine gelen bildirimlerde, hekim tarafından ilaç tedavisi başlanan koronavirüs hastalarından bazılarının, zararı olacağı düşüncesiyle ilacı kullanmadığını öğrendiklerini; bu tutumun son derece yanlış olduğunu, ilacın alınmadığı durumlarda hastalığın ilerleyen safhalarında ağır hastalık tablosunun ortaya çıkabileceğini gördüklerini, bu nedenle hastaların ilaç kullanımında mutlaka gerekli özeni göstermesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Sağlık, İl, Müdürü'nden, Korkutan, Korona, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı