Haber Detayı
04 Mart 2020 - Çarşamba 12:39 Bu haber 1670 kez okundu
 
Samsun Sağlık Müdürlüğü SASKİ'yi İçme Suyu Konusunda Uyarmış
Samsun'da bulanık ve kokan içme suyu tartışmaları sonrasında Samsun İl Sağlık Müdürlüğü de bir açıklama yaparak Samsun İçme Suyunda değerlerin üzerinde aliminyum olduğunu doğruladı.
SAĞLIK Haberi
Samsun Sağlık Müdürlüğü SASKİ'yi İçme Suyu Konusunda Uyarmış

Samsun İçme Suyundaki Aliminyum Değerleri Mevzuatın Biraz Üzerinde SASKİ’yi Uyardık

 

Son günlerde Samsun’da içme suyundaki koku ve bulanıklık kamuoyunun gündemine gelmiş, vatandaşların yoğun şikayeti üzerine SAMÇEP ve Kimya Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Osman Nuri Pilgir, Samsun’un 4 ayrı bölgesinden aldığı içme suyu  numunelerini  Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Laboratuvarına tahlil ettirerek sonuçları kamuoyuna açıklamıştı.

 

Bu açıklamanın ardından SASKİ Genel Müdürü  Fatih Yıldız bir haber ajansına açıklama yaparak, “Genel Müdürlüğümüzce halkımıza sağlıklı ve içilebilir su verilmesi noktasında gerekli hassasiyetin gösterildiği açık olup, basın aracılığıyla ileri sürülen yanıltıcı, maksatlı ve mesnetsiz bilgilerden ziyade su kalitesi hakkındaki en doğru bilginin SASKİ'den alınacağını ve halkımızın tedirgin olmasına sebep olacak kaynağı güvenilir olmayan bu tür haberlerin dikkate alınmamasını, bu tip gerçek dışı iddiaları yazan, yayan ve yayınlayan kişi ya da kişiler hakkında da ilgili hukuki sürecin başlatılacağı, kamuoyuna saygıyla duyurulur' sözleriyle iddia hakkında hukuki sürece başvurulacağı” duyurusunu yapmıştı.

 

Bu açıklamanın ardından Samsun İl Sağlık Müdürlüğü de resmi bir açıklama yaparak SASKİ Genel Müdürlüğü’nü sularda mevzuatın biraz! Üzerinde Aliminyum olduğu konusunda uyardıklarını açıkladı.

 

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’nün konu ile ilgili açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

 

“Son günlerde ilimizde içme ve kullanma suları hakkında yazılı ve görsel basında yer alan haberler hakkında aşağıdaki açıklamaların yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur.

 

Müdürlüğümüzce ilimizde tüm içme kullanma suları “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” gereğince; fiziksel, mikrobiyolojik ve kimyasal parametreler açısından periyodik olarak kontrol edilmektedir.  İlimizde 1228 noktadan kontrol ve denetim izleme amaçlı içme kullanma su numuneleri alınmakta ve Müdürlüğümüze bağlı Halk Sağlığı Laboratuvarımızda çalışılmaktadır. İl Sağlık Müdürlüğü ve SASKİ Genel Müdürlüğü tarafından kullanılan Coğrafi Bilgi Sistemi kullanılarak alınan numunelere ait analiz sonuçları izlenmektedir. Mevzuat değerlerinin aşıldığı durumlarda İl Sağlık Müdürlüğümüz ve İlçe Sağlık Müdürlüklerimizce SASKİ Genel Müdürlüğü ve İlçe SASKİ Şube Müdürlüklerine gerekli bildirimler ve uyarılar yapılmakta, şayet uygunsuzluk varsa, düzeltilene kadar numune takiplerine devam edilmektedir.

 

2019 yılında merkez ilçelere ait Al değerleri mevzuat sınırları içinde tespit edilmiştir. 2020 yılı Ocak ve Şubat aylarında 559 kontrol ve 78 denetim izleme numunesi alınmıştır. İlimiz dört merkez ilçesinin (İlkadım, Atakum, Canik ve Tekkeköy) içme kullanma su temini Selahattin Ereren Arıtma tesisinden sağlanmaktadır.  Ocak ayında merkez ilçelerden alınan numunelerde mevzuat değerinin hafif üzerinde Al (Alüminyum) yükseklikleri tespit edilmiş olup, konu ile ilgili gerekli bilgilendirme ve uyarılar SASKİ Genel Müdürlüğüne yapılmıştır. Periyodik olarak dört merkez ilçede Al parametresine yönelik takip numuneleri müdürlüğümüzce alınmaya devam edilmektedir.

 

Sonuç itibariyle; SASKİ Genel Müdürlüğünün yapmakta olduğu çalışmalar Müdürlüğümüzce yakından takip edilmekte ve ilgili kurumlar tarafından konuya azami hassasiyet gösterilerek çalışmalar yürütülmektedir."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Sağlık, Müdürlüğü, SASKİ'yi, İçme, Suyu, Konusunda, Uyarmış,
Yorumlar
Haber Yazılımı