Haber Detayı
31 Ekim 2018 - Çarşamba 18:48 Bu haber 2035 kez okundu
 
Samsun Sağlık Müdürlüğü Sezaryene savaş açtı
Samsun Sağlık İl Müdürlüğü ile OMÜ SBF Ebelik Bölümü İşbirliği ile normal doğumun özendirilmesi için "Anne Bana Bir Şans Ver!" Projesi başlatıldı.
SAĞLIK Haberi
Samsun Sağlık Müdürlüğü Sezaryene savaş açtı


TÜRKİYE SEZARYENLE DOĞUMDA 53 İLE DÜNYA BİRİNCİSİ

Proje ilgili olarak bir açıklama yapan Samsun Sağlık İl Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Selami Arslan, "Sezaryen Doğumlar, tüm dünyada artma eğilimi gösterirken ülkemizde 53 oranı ile dünyada ilk sıradadır. Buna karşılık Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu oranın 15 olmasını önermektedir. 

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ve OMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü İşbirliği ile Samsun'da normal doğumun desteklenmesi, anne adaylarının ve ailelerinin bu konuda bilgilendirilmeleri için " Anne Bana Bir Şans Ver!" projesi başlatıldı. Bu proje ile aile hekimlerine başvuran ve ilk doğumlarını gerçekleştirecek anne adaylarına bilgilendirme eğitimi, bireysel danışmanlık ve travay (Doğumda psikolojik destek)  desteği verilerek, doğum korkusu olan gebelerin normal doğuma yönlendirilmessi ve ilimizdeki  sezaryen oranlarının düşürülmesini hedefliyoruz." dedi.

EĞİTİM ALAN ANNELERDE SEZARYEN ORANI DÜŞTÜ

Proje çerçevesinde öncelikle  Atakum ve İlkadım İlçelerinde ilk kez doğum yapacak gebelerden çalışmayı kabul eden 312 anne adayının hedef grup olarak belirlendiğini ifade eden Dr. Selami Arslan, " Bu çalışma kapsamında gebe eğitimleri bireysel danışmanlığı , Atakum Sağlıklı Hayat Merkezi ve Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi gebe okulunda verilecek, travay  desteği ise gebenin doğumu planladığı  Samsun'daki özel hastaneler ve Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde yapılacaktır.

Çalışma Mayıs 2018'de başlamış olup, 113 gebeye eğitim verilmiştir. Bu süreçte 46 anne adayı doğum yapmış, bunlardan 24'ü normal, diğer 22 gebe ise endikasyon nedeni ile sezaryenle doğum yapmıştır. Proje kapsamında Mayıs ve Ekim Ayları arasında Atakum ve İlkadım'da çalışmaya dahil olan aile hekimlerinin takibettiği, eğitim almayan anne adaylarının sezaryen oranı ortalama 71 iken, normal doğum oranı 26 olmuştur." diye konuştu.

NORMAL DOĞAN BEBEKLER DAHA MÜCADELECİ, ALLERJİ VE AKCİĞER RAHATSIZLIKLARI DAHA AZ GÖRÜLÜYOR

İki ilçenin ortalama sezaryen oranının 69 normal doğum oranının 31 olduğunu ifade eden Dr. Arslan açıklamasını şöyle tamamladı: " Proje sonunda kadınlarımızın sezaryenle doğumdan vazgeçerek normal doğumu tercih etmelerini  sağlamayı hedefliyoruz. Bu proje ile kadınlarımız doğum korkusunu yenecek, bireysel danışmanlık hizmetleri alacak, 24 saat gönüllü ebelerimize ulaşabilecek, bebek bakımı, beslenme, ebe-anne irtibatını sağlayabilecekler. Yine projeye katılan anne adaylarımızın  doğum anında hangi saatte olursa olsun gidilecektir.

Sezaryen bebeğin gelişim sürecini, bağırsakları ve bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor. Sezaryende doğan bebeklerde allerji daha fazla görülüyor ve Normal doğum, bebeğin daha sağlıklı doğmasına ve yaşamında daha sağlıklı olmasını sağlıyor.Normal doğumda doğum sırasında salgılanan Akciğer gelişimi için çok önemli olan  sürfakton hormonu normal doğum yapan bebeklerin akciğer rahatsızlıklarına daha az yakalanmasını sağlıyor. Normal doğumla dünyaya gelen bebek, daha mücadeleci ve daha başarılı oluyor. Biz de buradan anne adaylarına çağrıda bulunuyoruz: "Meyveyi dalından olgunlaşmadan koparmayın, normal doğum yapın!"""

Kaynak: Editör:
Etiketler: Samsun, Sağlık, Müdürlüğü, Sezaryene, savaş, açtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı