Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 19:19 Bu haber 1866 kez okundu
 
Samsun Su Zammı Geri Alınsın Platformu TEFE- TÜFE zamlarının da geri alınmasını istiyor
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin suya yaptığı orantısız zam ve su zamlarının otomatik olarak TEFE-TÜFE’ye bağlanmasına tepki göstererek eylem yapan Samsun Su Zammı Geri alınsın Platformu, Basın açıklaması yaptı.
EKONOMİ Haberi
Samsun Su Zammı Geri Alınsın Platformu TEFE- TÜFE zamlarının da geri alınmasını istiyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin bugün aldığı indirim kararının aldatmaca olduğunu belirten Platform Sözcüsü Tacettin Aydın, TEFE – TÜFE’ye göre bugün kadar yapılan tüm zamların geri alınmasını istedi.

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi önünde platform üyeleri ile birlikte bir basın açıklaması yapan Tacettin Aydın açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Bugün ülkemiz, AKP iktidarının her türlü baskı ve sömürüsü altında inlemektedir. Temel tüketim maddelerine, elektriğe, suya, doğalgaza, akaryakıta hemen her gün zam yapılmaktadır. Zaten geçim sıkıntısı altında inleyen halkın sırtına yeni zamlar ve yeni vergiler yüklenmektedir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Mayıs ayından itibaren Suyun kullanım bedeline 25, Okuma bedeline  150 zam yapılmış ve bu zam her ay tefe tüfe oranında artırılması kararlaştırılmıştı.  Halkımızın iradesiyle dalga geçer gibi Seçimlerden önce yapılan 15 lik indirim geri alınmış, bunun üzerine de 10 bir ilave ile  25 lik bir zamla karşı karşıya bırakılmıştık. Bu zam kararı ilimizdeki emekliler, çalışanlar, esnaf, ev kadını yani tüm vatandaşlarımız tarafından tepkiyle karşılanmış, bu kararın geri alınması için  platformumuz tarafından hemen her gün eylem ve etkinlikler düzenlenmiştir.

Büyükşehir belediyesinin suya yapmış olduğu zam ve bu zammın tefe-tüfe oranında artırılması kararında kantarın topuzunu fazla  kaçırdığının farkında olmasından  memnuniyet duyuyoruz. Ancak alınan  kararı bir indirim olarak değil, bir aldatmaca olarak görüyoruz. Tefe-Tüfe oranında artış kararı devam ettiği sürece birkaç ay sonra ülkenin en pahalı suyunu kullanan il olacağımız aşikardır.  Bu nedenle su fiyatına zam yapıldığı tarihten itibaren tefe-tüfe oranında yapılan tüm zamların geri alınması ve tefe- tüfe oranında zam  kararı tümden kaldırılmalıdır

Dün İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde suya 20  oranında zam yapılması kararı AKP ve MHP li meclis üyelerinin oylarıyla  reddedildi. Samsun  Büyükşehir Belediyesindeki AKP  ve MHP’li meclis üyelerine sesleniyoruz. Yönetiminde olduğunuz belediyelerde farklı, muhalefette olduğunuz belediyelerde neden farklı davranıyorsunuz? Halkın temel ihtiyacı olan suyu  neden siyasetinize alet ediyorsunuz.  Su temel bir insan hakkıdır. Hatta temel bir canlı hakkıdır. Hiçbir güç canlıları en temel ve doğal hakkından mahrum bırakamaz. Su bedeli kar amacı gütmeden, kar/zarar hesabı yapılmadan sunulmalı,  her ailenin temel ihtiyacını karşılayacak miktarda su, düşük maliyetle mümkünse ücretsiz olarak sunulmalıdır.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Su, Zammı, Geri, Alınsın, Platformu, TEFE-, TÜFE, zamlarının, da, geri, alınmasını, istiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı