Haber Detayı
07 Haziran 2016 - Salı 19:15 Bu haber 2509 kez okundu
 
SAMSUN TABİP ODASI'NDAN ALTERNATİF TIP AÇIKLAMASI
Samsun Tabip Odası son günlerde alternatif tıp olarak adlandırılan tedavi yöntemlerinin reklamlarının basın organlarında yer alması ile ilgili olarak bir açıklama yaptı.
SAĞLIK Haberi
SAMSUN TABİP ODASI'NDAN  ALTERNATİF TIP AÇIKLAMASI

Tabip Odası Başkanlığı'nca yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi. "Tıp, insanların sağlıklarının korunması, hastalıkların önlenmesi ve tedavisi ile uğraşan bir bilim dalı olmasının yanı sıra aynı zamanda bir sanattır.

TIP BİR BÜTÜNDÜR

 Tıp, bir bütündür ve kendi içinde pek çok dalı vardır. Ancak alternatif tıp, tamamlayıcı tıp veya benzeri diğer tabirler yanlıştır. Nasıl ki hukukun, kimyanın, fiziğin alternatifi olamazsa, tıbbın da alternatifi yoktur ve olamaz. Ancak ne yazık ki “alternatif tıp” tabiri yanlış bir biçimde dilimize yerleş(tiril)miştir.
Son yıllarda alternatif tıp’ın büyük bir kazanç kapısı olduğunu gören kimisi hekim, çoğu ise tıp dışı mesleklerden olan bazı “uyanık-madrabaz” kimseler hemen her gün medyada boy göstermektedirler. Bu şahısların ünvanlarındaki “Dr.” titri yüzünden eğitimsiz halkın çoğu da bu kişileri gerçekten tıp doktoru ve profesör olduklarını sandıklarından dolayı kanmaktadırlar. Bu şahıslar, halkın ayırt etmesi mümkün olamayacak, sözde bilimsel verilerle idrar kaçırmadan adet sancısına, egzamadan hepatite, kekemelikten otizme, meme büyütmeden boy uzatmaya, kanserden boyun fıtığına, kıl dönmesinden astıma, kellikten diyabete kadar akla hayale gelebilecek her şikâyet veya hastalığa “mucizevi” bir biçimde iyi geldiği iddia edilen fakat aslında hiçbirinin bilimsel olarak kanıtlanmış etkisi olmayan ürünlerin reklamını gayri ahlaki bir biçimde yapmaktadırlar.

İÇİNE DİNİ MOTİFLER KONULARAK YAPILAN REKLAMLAR DURDURULSUN

Son günlerde ilimiz medya organlarında akıl mantıkla alakası olmayan astımdan kireçlenmeye kadar her türlü hastalığa iyileştirdiği iddia edilen  reklamlar görülmektedir. Bu kişiler işi şifalı suyla böbrek taşlarını düşüreceklerine iddia etmeye kadar ileri götürmüşlerdir. İçine dini motiflerin de konulduğu ve halkımızı kandırmaya yönelik yanlış bilgiler içeren bu reklamların derhal durdurulması gerektiğini  ve halkımızın bu gibi yanlış bilgilerle kandırılmasının önüne geçilmesi gerektiğini kamuoyuna saygıyla bildiririz."  

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: SAMSUN, TABİP, ODASI'NDAN, , ALTERNATİF, TIP, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı