Haber Detayı
03 Kasım 2018 - Cumartesi 12:35 Bu haber 1622 kez okundu
 
Samsun Tabip Odası’ndan AK Parti’nin Sağlık’ta şiddet yasası teklifine tepki
Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, AK Parti tarafından verilen ve Sağlık eski Bakanı Ahmet Demircan’ın da imzasını taşıyan “Sağlıkta Şiddet, Yasa teklifine sert tepki gösterdi.
SAĞLIK Haberi
Samsun Tabip Odası’ndan  AK Parti’nin Sağlık’ta şiddet yasası teklifine tepki

43 MADDELİK TEKLİF HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

 

Yasanın, sağlıkta şiddeti önlemekten çok uzak, çözüm yetisinden yoksun içi boş bir teklif olduğunu belirten Erkan, “ Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin yoğunlaştığı günümüzde beklentimiz, Sağlık Bakanı’nın sosyal medyadaki açıklamalarını da göz önünde bulundurarak bu yasanın bir an önce çıkarılması için meclise getirilmesiydi.

 

Fakat 30 Ekim 2018 tarihinde, aralarında Samsun milletvekili Dr.Ahmet Demircan’ın da bulunduğu 6 milletvekili imzası ile Adalet ve Kalkınma Partisi TBMM Grup Başkanlığı tarafından TBMM Başkanlığı’na verilen 43 maddeden oluşan kanun teklifi,  hepimizde hayal kırıklığı yaratmıştır. “ dedi.

 

HAZIRLADIĞIMIZ YASA TEKLİFİ   HANGİ ENDİŞELERLE GÜNDEME GETİRİLMEDİ?

 

Erkan Yasa ile ilgili olarak şu görüşleri savundu. “Sağlıkta şiddetin çözümü için teklif edilen 24. Maddede, sağlık personeline yönelik kasten suç işleyen kişilerin polis tarafından yakalanacağı, savcılığa sevk edileceği, müşteki, mağdur veya tanık olanların ifadelerinin işyerinde alınacağı belirtilmektedir. Bu zaten halihazırda kolluk kuvvetleri ve savcılığın yapması gereken görevleridir.

 

Bu düzenleme, sorunun özüne yani suçun önlenmesine yönelik bir içeriğe sahip değildir. Sağlıkta şiddeti önlemekten çok uzaktır. İçi boş, çözüm getirme yetisinden yoksun bir tekliftir. Anlamakta güçlük çektiğimiz nokta uzunca süre önce mesleki ve hukuki yönden ince elenip sık dokunarak hazırlayıp sunduğumuz “Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısının” ne gibi endişelerle gündeme getirilmediğidir. Bu yasanın görmezlikten gelinmesi şiddet yanlılarının, magandaların, kural tanımazların işine gelirken sağlık çalışanlarının, kurallara uygun hareket eden vatandaşın ve kamu kurumlarının aleyhine bir durumdur. “ diye konuştu.

 

HER HEKİM TEKLİFTEKİ TEHDİT İLE KARŞI KARŞIYA

 

Terör örgütlerine destek veren, teröre bulaşmış her kim varsa en ağır ceza ile cezalandırılması gerektiğini savunduklarını ifade eden Murat Erkan, “Ancak, Teklifin 4. Maddesine göre, haklarında meslek icrasının yasaklanmasını gerektiren bir suçtan dolayı mahkemeler tarafından verilmiş bir cezası olmayan hekimlerin, mesleklerini icra etme hakları belirli süreyle tümüyle ortadan kaldırılmakta , devamında da güçleştirilmekte, hekimlik faaliyetlerinin ayrılmaz parçası olan tıbbi rapor düzenlenmesi yetkisi tümüyle ortadan kaldırılmaktadır. Bu ağır bir biçimde hukuka aykırı, keyfi ve gayri vicdanidir.

 

Kimi görevlilerin kişisel yorumuna dayalı olarak kamu görevinden ihraç edilen ya da güvenlik soruşturması olumsuz bulunan veya bulunabilecek her hekim teklifteki tehdit ile karşı karşıyadır.

Kamu görevinden ihraç edilmeyen hekimler de bu teklifin tehdit ettiği grup içindedir. İki yıldır yaşandığı üzere haksız ve hukuka aykırı olarak işsiz bırakılan hekimler, nitelikli emekleri nedeniyle ucuz iş gücü olarak gayrı resmi çalıştırılma ve emek sömürüsüne maruz bırakılırken diğer hekimlerin ücretleri, özlük hakları da bu durum kullanılarak aşındırılmaktadır. “ şeklinde konuştu.

 

KANUN TEKLİFİ GERİ ÇEKİLSİN, YENİDEN DÜZENLENSİN

 

Meslek icrasına engel oluşturacak bir suçtan yargı kararı ile mahkum edilmeyen hekimlerin, çocuklarının, ailelerinin işsizliğe, açlığa mahkum edilmesi, toplumun onların üreteceği sağlık hizmetlerinden yoksun bırakılmasının anlaşılamaz, hukuken ve vicdanen kabul edilemez bir durum olduğunu bildiren Murat Erkan açıklamasını şöyle tamamladı. “ Tabip ve diş tabiplerinin kamu görevi dışında birden fazla işyerinde çalıştırılmaları veya çalışmaları halinde; meslek odalarından izin alma zorunlulukları kaldırılmaktadır.

 

Bu teklifin amacı meslek odalarını işlevsiz hale getirmektir. Sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerinin etkinliği ile demokrasi doğru orantılıdır. Bir ülkede sivil toplum örgütleri ne kadar işlevsizse o ülke demokrasiden o kadar uzaktır.

 

Aile hekimlerinin çalışma yaşını 65 ile sınırlama, aile hekimlerinin yıllık izinlerini yıl içinde kullanma zorunluluğu, kongre ve mazeret izinlerinin 10 günden 5 güne indirilmesi gibi adaletle, eşitlikle bağdaşmayan teklifler sunulmuştur. Samsun Tabip Odası olarak bu kanun teklifinin derhal geri çekilmesini istiyoruz. Sağlık ile ilgili kanun teklifinin meslek örgütleri ile beraber değerlendirilerek hazırlanmasını ve şiddet yasasını da içerecek şekilde yeniden düzenlenerek meclise sunulmasını istiyoruz.”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Tabip, Odası’ndan, , AK, Parti’nin, Sağlık’ta, şiddet, yasası, teklifine, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı