Haber Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 14:07 Bu haber 2870 kez okundu
 
Samsun Tabip Odası’ndan Doktora Polis Şiddetine Kınama
Samsun Tabip Odası, Bafra Devlet Hastanesi Acil Servisinde görevli doktor S.G.'nin görevi başındayken iki özel harekat polisi tarafından darp edilmesini protesto etti.
SAĞLIK Haberi
Samsun Tabip Odası’ndan Doktora Polis Şiddetine Kınama

Bafra Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen Samsun Tabip Odası yöneticileri ve sağlık çalışanlarına CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu ve CHP Bafra İlçe Başkanı Vahit Perçin de destek verdi.

 

Samsun Tabşip Odası Başkanı Murat Erkan burada yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi,:

"Bafra Devlet Hastanesi Acil Servisinde görevli doktor S.G görevi başındayken iki özel harekat polisi tarafından darbedildi. Dr. S.G sara hastalığı olan bir hastasına acil müdahale ederken iki harekat polisi kendilerine öncelik tanınmadığı gerekçesiyle doktorla tartışıp darbetmişlerdir.

Biz bu şiddet olayını kınarken bile utanç içerisindeyiz. Çünkü sağlıkçıya şiddet uygulamak, kamu düzenini hiçe sayarak kargaşa çıkarmak, istediğini kaba kuvvete başvurarak elde etmeye çalışmak ilkel toplulukların, geri kalmış ülkelerin bir özelliğidir. Biz muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasını beklediğimiz ülkemizin bu hale getirilmesi karşısında öfke ve utanç içerisindeyiz.

Bu olayın diğer şiddet olaylarından farkı, şiddet uygulayan kişilerin toplumun güvenliğinden ve emniyetinden sorumlu olan bir kurumda görev yapıyor olmalarıdır. Böyle bir çelişkinin mantıkla izah edilebilir bir tarafı yoktur. Bu durum aslında hekimlere şiddetin nasıl kanıksandığının, sıradanlaştığının da bir göstergesidir.

Biz hekimler kamu hizmetini halk adına, devlet adına sunuyoruz. Bize uygulanan şiddet halka ve devlete uygulanmış şiddettir. Bireysel bir saldırı gibi değerlendirilemez. Kamunun güvenliğinden sorumlu insanların kamu hizmetini sekteye uğratması, görevli hekime şiddet uygulaması bireysel bir şiddet gibi değerlendirilemez. Çalıştıkları kurumun gücünü kendi çıkarları için yine bir kamu görevlisi olan hekimlere karşı şiddete dönüştürerek kullanmaları kabul edilemez bir suçtur. Bu tür kamu düzenini bozan suçluların bir an önce tutuklu yargılanmaları ve caydırıcı bir ceza ile cezalandırılmalarını bekliyoruz.

Biz hekimler sağlıkta şiddetin kanıksanmasına, sıradanlaşmasına asla izin vermeyeceğiz. Bu bizim hekimlik sorumluluğumuz olduğu kadar ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine çıkarılması için de üstlendiğimiz bir sorumluluğumuzdur.

Bir hekime kalkan el tüm hekimlere, halkımıza ve devletimize kalkmış sayılır. Biz hekimler olarak bilimin, hekimliğin ve aydınlığın popülist politikalar sonucunda kaba kuvvetin karanlığına gömülmesine izin vermeyeceğiz.

Şiddete uğrayan değerli meslektaşımıza geçmiş olsun diyor ve suçluların bir an önce hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını umuyoruz. Bu üzücü olay başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında her gün artarak devam eden şiddet olaylarını kınıyor ve olayın takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Tabip, Odası’ndan, Doktora, Polis, Şiddetine, Kınama,
Yorumlar
Haber Yazılımı