Haber Detayı
03 Temmuz 2019 - Çarşamba 12:21 Bu haber 1750 kez okundu
 
Samsun Tabip Odası'ndan Mardin'de Doktorlara Sokak Ortasında Yapılan Saldırıya Sert Tepki!
Samsun Tabip Odası, Dün Mardin'de rapor Vermedikleri İçin Karı Koca olan Doktorlara Yapılan Saldırıya Sert Tepki Gösterdi.
SAĞLIK Haberi
Samsun Tabip Odası'ndan Mardin'de Doktorlara Sokak Ortasında Yapılan Saldırıya Sert Tepki!

Mardin Devlet Hastanesi'nde görevli doktor çift Ayşe ile Davut Sakız, rapor vermedikleri 2 kişi tarafından cadde ortasında saldırıya uğradı.  Saldırı anı güvenlik kameralarına kaydedilirken, hastanede tedaviye alınan çiftin şikayeti üzerine 2 kişi gözaltına alındı.

 

Saldırıya  tepkiler büyürken Samsun Tabip Odası da bir kınama mesajı yayınladı. Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Erkan konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Mardin’de görev yapan Uzm. Dr. Davut Sakız ve eşi Dr. Ayşe sakız iş çıkışında kreşten çocuklarını almaya gittikleri sırada bir hasta ve yakınları tarafından yol ortasında şiddete uğradılar.

 

Başına darbe alan Dr. Davut Sakız yoğun bakıma alındı. İlk aşamada edindiğimiz bilgiye göre saldırıyı gerçekleştiren şahıs daha önce Dr. Davut Sakız’dan usulsüz ilaç yazmasını istemiş ve isteği yerine getirilmeyince bugün doktor çifti takip ederek darp etmiştir.” Dedi.

 

HAYATIMIZ TEHDİT ALTINDA

 

Sözün bittiği yerde olduklarını ve söylenebilecek her şeyi bugüne kadar söylediklerini ifade eden Erkan, “  Eylemler yaptık. Şehitler verdik. Ama bir türlü sesimizi duyuramadık.  Çığlıklarımıza kulaklarını tıkamış bir siyasi anlayışla karşı karşıyayız. Yetkililerin harekete geçmeleri için daha ne olması gerekiyor, anlayabilmiş değiliz.Sağlıkta şiddet her geçen gün artarak devam ediyor. Gün geçmiyor ki bir hekim arkadaşımız şiddete uğramasın.

 

Sağlıkta diğer sorunları konuşmaya fırsat tanınmayacak yoğunlukta bir şiddetle karşı karşıyayız. İçinde bulunduğumuz şiddet ortamı artık tahammül sınırını çoktan aşmış durumdadır. Artık ciddi bir güvenlik sorunuyla karşı karşıyayız. Şiddete uğramadan eve dönebildiğimiz günlerde şükreder hale geldik. Bu durum sürdürülebilir bir durum değildir. Bu şartlar altında kaliteli sağlık hizmetinin verilebilmesi mümkün değildir.  Çünkü hayatımız tehdit altındadır.

 

ŞİDDET UYGULAYANLARA CAYDIRICI CEZA HALA VERİLMİYOR

 

Doktorlara ve sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara  şiddet uygulayanlara hala hiçbir caydırıcı ceza verilmediğini ifade eden Dr. Murat Erkan,” Çünkü artık her gün kendimizi korumak  için ne yapabileceğimizi düşünmek zorundayız.  Artık yeter diyoruz. Bir arkadaşımızı daha sağlıkta şiddete kurban vermek istemiyoruz. Popülist politikalar uğruna çocuklarımızı yetim/öksüz bırakmak istemiyoruz. Biz köle değiliz.

 

Devlet dediğimiz kurum kendisi adına hizmet verenler başta olmak üzere tüm vatandaşlarının can güvenliğini, huzurunu sağlamak zorundadır.Sağlıkta şiddetin sona ermesi için ivedilikle atılması gereken adımları bu vesileyle bir kez daha söylüyoruz:

1- Sağlıkta Şiddet Yasası bir an önce çıkarılmalıdır

2- Sevk zinciri uygulaması yürürlüğe konulmalıdır

3- Hasta muayenesi için uygun ortam ve süre sağlanmalıdır.

4- Hastane idaresince yürütülmesi gereken randevu, bilgilendirme, poliklinik sıra ve düzeni için planlama yapılmalı, bu sorunlarla doktorlar karşı karşıya bırakılmamalıdır.

5- Usulsüz reçete, rapor düzenlemeleri gibi suç teşkil eden istekler için caydırıcı cezalar getirilmeli ve muhatap güvenlik birimleri olmalıdır.

6- Sağlık alanına yönelik kullanılan olumsuz, itibarsızlaştırıcı dil terk edilmelidir.

Meslektaşlarımıza yapılan şiddeti kınıyor, kendilerine acil şifalar diliyoruz. “ şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Tabip, Odası'ndan, Mardin'de, Doktorlara, Sokak, Ortasında, Yapılan, Saldırıya, Sert, Tepki!,
Yorumlar
Haber Yazılımı