Haber Detayı
17 Nisan 2019 - Çarşamba 14:45 Bu haber 1097 kez okundu
 
Samsun Tabip Odası’ndan Sağlıkta Şiddete karşı eylem
Samsun Tabip Odası, Türkiye genelindeki Tabip Odaları ile eş zamanlı olarak Sağlıkta Şiddete karşı eylem başlattı.
SAĞLIK Haberi
Samsun Tabip Odası’ndan Sağlıkta Şiddete karşı eylem

 

Bugün saat 08.30’da tüm çalışılan birimlerde saygı duruşu ile başlayan eylem, saat 12.30’da Dr. Kamil Furtun Göğüs Hastalıkları Hastanesi önünde düzenlenen basın açıklaması ile devam etti.

Burada Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nin ortak basın açıklamasını okuyan Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan,  sağlıkta şiddete karşı Sağlık Bakanlığını göreve ve birlikte mücadele etmeye davet ettiklerini belirterek “Bizler ülkemizde hekim cinayetlerini gördük. Arkadaşlarımız sağlık hizmeti üretirken yaşamlarını kaybettiler. Dr. Edip Kürklü 21 Temmuz 1988 tarihinde hastasının yakını tarafından katledildi.

Dr. Göksel Kalaycı 12 Kasım 2005 tarihinde Çapa Tıp Fakültesi’nde uzun süredir tedavisi için uğraştığı bir hastanın yakını tarafından öldürüldü. Dr. Ersin Arslan sonradan kendi adını alacak olan Gaziantep Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde vahşice katledildi, uzun süredir tedavisini sürdürdüğü hastasının yakını tarafından 17 Nisan 2012 yılında yaşamdan alıkonuldu.” Dedi.

Dr. Kamil Furtun’un  29 Mayıs 2015 tarihinde Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde yargıda çok sayıda dosyası bulunan ve hastanede çalıştırılan bir kişi tarafından katledildiğini ifade eden Murat Erkan,” Dr. Aynur Dağdemir’in 19 Kasım 2015 tarihinde Samsun’da bir özel hastanede yaşamına son verildi. 29 Mart 2017 tarihinde Dr. Hüseyin Ağır Aksaray’da çalıştığı ASM’de saldırıya uğradı ve vahşice yaşamını yitirdi.

Dr. Fikret Hacıosman 2 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’da çalıştığı bir özel hastanede hastası tarafından öldürüldü. Çalışma koşullarının ağırlığından ve idari baskılar yüzünden Dr. Melike Erdem 30 Kasım 2012 tarihinde Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamına son verdi.

Sağlıkta şiddet bitmiyor, gün geçmiyor ki yeni ve planlanmış saldırılarla karşı karşıya kalmayalım. Daha dün Adana’da bir Aile Sağlığı Merkezinde korkunç bir saldırı ile yüz yüze kaldı hekimler. Ancak AKP İktidarı tüm bu katliamları ve hekimlerin sağduyusunu görmesine karşın sağlıkta şiddeti durdurma noktasında bir adım bile atmadı.

Tanı tersine hekimlerin yaşamlarını ve çalışma haklarını yok sayan uygulamalarını, arttırarak sürdürdü. SABİM ve CİMER gibi uygulamalarıyla hekimleri hedef tahtasına oturtmaktan asla geri adım atmadı. Performans ve özelleştirme uygulamalarının sağlıkta şiddeti arttırdığına yönelik görüşlerimizi dikkate almadılar. Şeklinde konuştu.

Sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik hazırladıkları yasa tasarısının görmezden gelindiğini belirten Dr. Erkan açıklamasını şöyle tamamladı:  “17 Nisan “Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü” olsun dedik onu bile ellerinin tersiyle ittiler.Sağlık Bakanlığı dün olduğu gibi bugün de Türk Tabipleri Birliğinin sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik görüşlerini umursamazdan gelerek ve taleplerine kulaklarını tıkayarak, öldürülen tüm hekimlerin katliamında kolaylaştırıcı olmuştur.

Öldürülen hekimlerin çalıştıkları hastanelerde yöneticilik yapanlar hakkında bir soruşturma açma gereğini bile görmeyerek sağlıkta şiddeti durdurma konusunda ne kadar samimi olduğunu göstermiştir.

Türk Tabipleri Birliği Dr. Ersin Arslan’nın ölüm yıldönümünde tüm hekimlerin can güvenliğini sağlamak için sürdürdüğü mücadeleyi biran olsun bile gündeminden düşürmeyecek ve başarıyı yakalayana kadar mücadelesinden geri adım atmayacaktır.Bugün tekrar Sağlık Bakanlığı’nın hekimlerin ve tüm sağlık çalışanlarının can güvenliğini sağlamak konusundaki sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyoruz.

Bu doğrultuda 17 Nisan’ın Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü olarak kabul edilmesinin ve sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik yasa talebimizin yaşama geçirilmesinin önemli bir adım olacağını tüm kamuoyu önünde Sağlık Bakanlığı’ndan talep ediyoruz.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Tabip, Odası’ndan, Sağlıkta, Şiddete, karşı, eylem,
Yorumlar
Haber Yazılımı