Haber Detayı
18 Kasım 2019 - Pazartesi 17:38 Bu haber 1402 kez okundu
 
Samsun Tabip Odası'ndan Şehir Hastaneleri açıklaması
Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, Şehir Hastanelerinin kamu kaynakları ile yapılmasının doğru bir karar olduğunu ancak, Bugüne kadar açılan Şehir Hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi gerektiğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
Samsun Tabip Odası'ndan Şehir Hastaneleri açıklaması

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan,  Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın 12.400 yatak kapasiteli 10 Şehir Hastanesinin Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeli yerine “genel bütçe kaynaklarıyla” yapılacağını, bunlardan 3’ünün proje ihale ilânının yapıldığını, 7’sinin proje ihalesinin hazırlık aşamasında olduğunu açıklaması üzerine konu ile ilgili basın açıklaması yaptı.

 

 

Şehir Hastaneleri projelerinin ilk gündeme geldiğinden bu yana Türk Tabipleri Birliği’nin ve ona bağlı olan Tabip Odalarının önemli çalışma alanlarından biri olduğunu belirten Dr. Murat Erkan, " Çeşitli defalar yapılan basın açıklamaları ve toplantılarda projenin hukuki ve finansal tarafları, halkın sağlık hakkı ve hekimlerin çalışma koşulları üzerine olası etkileri kamuoyu ile paylaşılmıştır. Kamu özel ortaklığı (KÖO) modelinin halkın kaynaklarının kötüye kullanımı olduğu dile getirilmiştir. Bu süreçte Şehir Hastanelerinde incelemelerde bulunulmuş,  “Şehir Hastaneleri Kitabı” basılmış, bu hastanelerdeki aksaklıklar, önerilerimiz kamuoyu ve Sağlık Bakanlığı ile paylaşılmıştır.

Gelinen aşamada, yapımı planlanan Şehir Hastanelerinin bir kısmında genel bütçenin kullanılacağının açıklanması bir gelişmedir; zararın neresinden dönülürse kardır, ancak yeterli değildir." dedi.

Dr. Murat Erkan, Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararın Türkiye sağlık ortamı açısından  yeterli görülebilmesi için,Bu düzenlemeyle birlikte neler yapılması gerektiğini de açıkladı. Murat Erkan ve Türk Tabipler Birliği'nin konu ile ilgili taleplerini şöyle sıraladı: 

  • Bugüne kadar açılan Şehir Hastaneleri Sağlık Bakanlığı’na devredilmeli,
  • Yapım aşamasında olan KÖO finansmanlı hastanelerin genel bütçeden finanse edilmesi sağlanmalı,
  • Şehir Hastanelerinin başlangıcından bu yana gerçekleştirilen tüm kamu zararları talep edilmeli, Şehir Hastaneleri ihale şartnameleri kamuoyuyla paylaşılmalı,
  • Dünyada reddedilen büyük ölçekli hastane yapımından vazgeçilmeli,
  • Kapatılan hastanelerin tekrar hizmete açılması için çalışmalar başlatılmalı,
  • Yeni açılacak hastaneler halkın kolayca sağlık hizmetine ulaşacağı yerlere yapılmalı,
  • Bu süreçte büyük zarar gören uzmanlık eğitimlerinin telafisi biran önce sağlanmalıdır."

Murat Erkan, Samsun Tabip Odası olarak, bir dönem şehrimizde de gündeme gelen Şehir Hastaneleri ile ilişkili tüm yapılanları yakından takip etmeye ve görüşlerini kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Tabip, Odası'ndan, Şehir, Hastaneleri, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı