Haber Detayı
10 Şubat 2022 - Perşembe 14:25 Bu haber 717 kez okundu
 
Samsun Tabip Odası’ndan Vatandaşlara Teşekkür
Samsun tabip Odası Başkanlığı, dün gerçekleştirilen eyleme Samsunluların büyük destek verdiğini, Samsun2da hekimlerin hak arayışı eylemlerinin büyük ölçüde katılımla başarılı olduğunu belirterek teşekkür mesajı yayımladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Tabip Odası’ndan Vatandaşlara Teşekkür

 

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

“ Samsun Tabip Odası başkanı olarak tüm Samsun hekimleri adına tüm hemşerilerime Teşekkür ediyorum.

Çünkü takip ettiğiniz üzere son yıllarda hekimler olarak tüm ülke genelinde büyük sorunlarımız vardı ve Covid 19 salgın dönemi bu zorluklarımızı çok daha ağırlaştırdı. Yetkililere sesimizi duyuramadığımız için 8 Şubat 2022 tarihinde tüm Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da hekimleriniz bir gün süreyle acil hizmetler dışında sağlık hizmeti vermedi.

Bu süreçte Samsun Tabip Odası önderliğinde hekimlerinizin hak arayışı Samsun ili sınırları içerisinde neredeyse tama yakın ölçüde katılımla büyük başarı sağladı.

Bu Başarının Arkasında Siz Yurttaşlarımızın 8 Şubat Günü Çok Büyük Oranda Sağlık Hizmeti Talep Etmemesi, Hatta Basın Açıklamalarımızda Bizlerle Birlikte Olmanız Vardı.

Eğer Samsunlular destek vermeseydi taleplerimizi ifade ettiğimiz açıklamalarımız bu kadar başarılı olmazdı.

Bu Sebeple Ben Samsun Tabip Odası Başkanı Olarak Tüm Samsun Hekimleri Adına Yurttaşlarımıza 8 Şubat Günü Gösterdikleri Destek Ve Anlayış İçin Şükranlarımızı Sunuyorum.

Hekimlerin tüm amacı sizlere sunduğumuz sağlık hizmetini en kaliteli şekilde vermektir. Önceliğimiz her zaman halkımızın sağlığıdır. Bu doğrultuda sağlık idaresinden taleplerimizi bir kez daha sırlamak istiyorum.

Taleplerimiz açık…

 • Tüm hekimlere insanca yaşamaya olanak veren, emekliliğe yansıyan yoksulluk sınırı üzerinde temel ücretin verilmesini talep ediyoruz…

 • Etkili ve caydırıcı yeni bir sağlıkta şiddeti önleme yasasının çıkarılması, güvenli işyerlerinin oluşturulmasını talep ediyoruz…

 • COVID-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı hastalıklara karşı bütüncül bir meslek hastalıkları yasası çıkarılmasını acilen istiyoruz.

 • Ek göstergelerin 3600’den 7200’e kadar kademeli olarak yükseltilmesini talep ediyoruz…

 • Koruyucu sağlık hizmetlerinin öncelediği birinci basamak sağlık hizmetlerinin oluşturulması, Aile hekimliği ceza yönetmeliğinin iptal edilmesini istiyoruz

 • Asistan hekimler başta olmak üzere uzun süreli ve angarya çalışmanın kaldırılmasını bekliyoruz.

 • Sağlık hizmetlerinde katkı katılım payı, reçete ücreti vb adlarla alınan ücretlerin kaldırılmasını, sağlık harcamalarının yurttaşların omuzundan alınmasını talep ediyoruz

 • Özel sağlık kuruluşlarında hekimlerin ciro baskısına, taşeronlaştırmaya, güvencesiz çalıştırılmasına son verilmesini,

 • Sağlık hizmetlerinin planlanmasından sunulmasına kadar hekimlerin meslek örgütü olan Tabip Odaları aracılığıyla karar alma mekanizmalarında yer almasını

 • Sağlığa ve hekimler başta olmak üzere sağlık çalışanlarına bütçeden daha fazla pay ayrılmasını.

 • Hangi statüde olursa olsun hekimlerin emeklilerine insanca yaşamaya yetecek emekli maaşı almasını talep ediyoruz.

 

Bu vesileyle 14 Mart Tıp Bayramına kadar ve Tıp Bayramı haftası süresinde hekimlerin özlük haklarının iyileştirilmesi ve halkın daha kaliteli sağlık hizmeti alması yönünde çalışmalara devam etme kararlılığımızı tekrar değerli halkımızla paylaşmak isteriz.

Tekrar verdiğiniz destek ve gösterdiğiniz anlayış için teşekkür eder, tüm hemşerilerimize sağlıklı yaşam dileriz.”

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun, Tabip, Odası’ndan, , Vatandaşlara, Teşekkür,
Yorumlar
Haber Yazılımı