Haber Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 14:34 Bu haber 1133 kez okundu
 
Samsun Tabip Odası Sağlıkta Şiddeti Kınadı
Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte bir basın açıklaması yapan Başkan Dr. Murat Erkan, Ülkemizde şiddetin kol gezdiğini, Ülkeyi ve sağlık sistemini yönetenlerin, sağlık hizmetindeki şiddete karşı hiçbir ciddi adımı olmadığını söyledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Tabip Odası Sağlıkta Şiddeti Kınadı

14 Ocak Salı günü Osmaniye ilçesinde görevini yaparken hasta yakını tarafından darp edilen ve bunun sonucu burnu kırılan kadın doğum uzmanı Dr.Gökhan Gönen’e yapılan saldırıyı kınayan Dr. Murat Erkan,” Saldırganın adalet karşısında ve kamu vicdanında  hak ettiği karşılığı bulacağını inanıyoruz. Ülkemizde şiddet kol geziyor. Yaşamın her anında şiddeti besleyen, neredeyse kutsayan bir iklim var. Ülkeyi ve sağlık sistemini yönetenlerin, duygusal ve kırılgan zemini olup tüketim nesnesi haline getirilen sağlık hizmetindeki şiddete karşı hiçbir ciddi adımı olmadı.

 

Sağlıktaki şiddet eğilimini önce inkâr eden, ardından şiddetin mağduru hekimleri ve sağlık çalışanlarını suçlayanlar; olaylar yılda en az bir hekim ya da sağlık çalışanının ölümüne, yüzlercesinin yaralanmasına ve binlercesinin sözlü ya da fiili tacizine dönüşünce şekilsel ve kararlılık içermeyen adımlarla oyalama yoluna gittiler. Sağlık hizmeti sunarken şiddete uğrayan, öldürülen, bıçaklanan, kafasında mermer kırılan, tekmelere maruz kalan, küfür ve hakaret edilen hekimlerin ve sağlık çalışanlarının arkasından timsah gözyaşları döktüler. Oy kaybederiz kaygısıyla her beklentilerinin anında ve talep ettikleri biçimde karşılanmasını isteyenlerin sırtını sıvazladılar. “ dedi.

 

80 MİLYON NÜFUSLU ÜLKEDE 120 MİLYON KİŞİ ACİL SERVİSLERE GİTTİ

 

Gittiği Aile Sağlığı Merkezinde, olmayan hastaya ilaç yazılmasını, saptanmayan hastalığa tedavi uygulanmasını, gerekmeyen raporun verilmesini, istediği her ilacın reçete edilmesini istemekle kalmayıp usulsüz ve etik dışı talebinin karşılanmaması durumunda şiddete başvuran binlerce insanın, sıradan bir kavgaya, karşılıklı darba karışmış gibi muamele gördüğünü belirten Dr. Erkan,” 80 milyon nüfuslu ülkede 120 milyon kişinin acil servislere gittiği yanlış kurgulanmış bu sitemde kendi hastasının ve yakınlarının beklentileri karşılanmadığı anda acil servisleri savaş alanına çeviren, acil servis içerisinde cinayet işleyebilen, sağlık çalışanlarının yanı sıra sedyede yatan başka hastaların bile ölümüne yol açan bir cinnet ortamı sıradanlaştı.

 

BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK KURUMLARI DEĞERSİZLEŞTİRİLDİ

 Ne bir Aile Sağlığı Merkezinde ne de herhangi bir hastane ortamında sözel ya da fiili şiddete hiç kimsenin kalkışamayacağı,  şiddete sıfır tolerans gösterileceğine dair caydırıcı, sonuç alıcı ve somut adımların atılması artık zorunluluktur. Gelişmiş ülkelerde sağlık hizmetinin çok önemli kısmını daha az maliyetle ve nitelikli bir biçimde karşılayan birinci basamak sağlık sistemi ülkemizde ne yazık ki her dönem olduğu gibi bugün de popülist yaklaşımların kurbanı olmuştur. 2018 Yılında kişi başına yapılmış olan ortalama 2030 liralık sağlık harcamasının sadece 88 lirası koruyucu sağlık hizmetleri için yapılmış, 1. basamak sağlık hizmetlerini kuvvetlendirmek adına yatırım yapılmamış, 1. basamak sağlık kurumları değersizleştirilmiştir.” Diye konuştu.

 

17 NİSAN'DA ŞİDDETE KARŞI İŞ BIRAKACAĞIZ!

 

 Sağlık hizmetinin kışkırtılmış talebe göre değil, bilim ve gereksinimler doğrultusunda yönetilebileceği “sevk zincirinin” adının bile anılmadığını ifade eden Murat Erkan,” Büyük propaganda ile getirilen “Aile Hekimliği“ uygulaması hekimlerin gelirlerinde artış sağlamakla birlikte, hekimlerin iş ve gelir güvencesini ortadan kaldırarak devletin-hükümetlerin birinci basamaktaki sorumluluğu hekimler üzerine yıkma programının ötesine gidememiştir. Binasından alt yapısına kadar şiddete de zemin hazırlayabilecek koşulların iyileştirilmesi için adım atılmamıştır. Sıfır nüfuslu, binasız sanal ASM’lerin açılması ile sistem sürdürülmeye çalışılmıştır. Birinci basamak ekibinin bir parçası olan sağlık personelini de güvencesiz hatta çoğu zaman taşeron şirketler üzerinden çalışmak zorunda bırakılmıştır. 

Partilerin dönemsel çıkarlarına, siyasetçilerin günlük popülist yaklaşımlarına kurban edilmemesi, aşılama, takip, kontrol, eğitim ve önleyici tıp uygulamaları ile sağlık tüketimine değil de insanların koruyucu hekimlik esaslı sağlıklı bir yaşam sürmelerine odaklanması gereken 1. Basamak sağlık hizmetlerinde şiddet ne yazık ki her geçen gün artmaktadır. Bugün sağlıkta yaşadığımız şiddete karşı 1. basamak sağlık ortamından hareketle yaptığımız açıklamamızla bir kez daha sağlıkta şiddet sona erene bu konuda somut ve inandırıcı adımlar atılıncaya kadar uyarılarımızı ve eylemlerimizi sürdüreceğimizi ilan ediyor, her ayın 17’sinde yeniden çağrısını yapacağımız ve “Sağlıkta Şiddeti Önleme Günü” olan 17 Nisan’da “Ya Sağlıkta Şiddet Duracak Ya Da Biz Sağlık Hizmetini Durduracağız!” söyleminin kararlılığıyla İş Bırakma - Görev eylemi gerçekleştireceğimizi bir kez daha duyurmak istiyoruz. “ şeklinde konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Tabip, Odası, Sağlıkta, Şiddeti, Kınadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı