Haber Detayı
19 Eylül 2019 - Perşembe 17:26 Bu haber 2688 kez okundu
 
Samsun TKP’den kirlilik yaratacak madenlere karşı etkinlik
TKP Samsun İl Örgütü Madenlere ve maden aramalarına karşı 22 Eylül Pazar günü saat 15:00’te Gazi Sahnesi’nde “BİZ HAZIRIZ!” etkinliği düzenliyor.
SİYASET Haberi
Samsun TKP’den kirlilik yaratacak madenlere karşı etkinlik

Türkiye’deki maden sahaları faaliyete geçerken çevresel etkilerinin gözönüne alınmadığı, çevreyi kirleten ağaçları katleden ve siyanürle zehirleyen sistemle yapıldığını belirten TKP Samsun İl Başkanı Belma Nur Kartal, “ Samsun’un Kavak ve Havza ilçelerindeki Şahin Dağları'nda 11.800 hektarlık ormanlık alanda 2024 yılına dek maden araması yapılacak. Arama ruhsatı alan firma, Eldorado Gold Corporation ve Türkiye uzantısı Tüprag Madencilik.

 

Eldorado-TÜPRAG, Uşak-Eşme’de Kışladağ Altın Madeni’nde siyanür liçi yöntemiyle altın ayrıştırma faaliyetleriyle biliniyor. Siyanürün doğaya karışma ihtimali ve yol açacağı zararlar, halk sağlığı hekimlerinden jeoloji mühendislerine kadar pek çok meslek grubu tarafından defalarca açıklandı. 2011’de Kütahya Eti Gümüş’te atık havuzunun çökmesiyle 25 milyon ton siyanürlü suyun ovaya yayıldığını unutmadık. Bugün hala o bölgede hayvanların zehirlenerek öldüğü biliniyor.” Dedi.

 

 

Fatsa’da 5 yıldır devam eden siyanürle altın ayrıştırma yüzünden suların içilemediğini,  meyve ve sebzelerin zehirli olduğu için yenilemediğini belirten Kartal, “ 2018'de Sağlık Bakanlığı'ndan alınan su analiz raporlarında alüminyum oranı 8 kat fazla çıkıyor.

 

Samsun’da Kavak-Havza halkı bu maden aramasına razı mı? Başalan, Sıralı, Çamyatağı başta olmak üzere bölgedeki köylere görüşleri soruldu mu? Gebze’de çoğu yıllarca ağır sanayide çalıştığı için sağlığını yitiren, oksijen deposu, temiz su havzası köyüne dönme planı yapan yurttaşlara danışıldı mı? Kaz Dağları’nda en az 195 bin ağaç kesilmişken arama yapılacak alan açısından Kaz Dağları’nın en az 3 katı büyüklüğündeki Şahin Dağları’nda kaç bin ağaç kesilecek, yöre halkı biliyor mu? 

 

2024’e dek sürecek maden arama faaliyetinin ardından, şirket siyanürlü altın ayrıştırma işletmesi kurmaya karar verirse bunun doğaya, hayvanlara, tarıma ve yöre halkına verebileceği zararlar, yaratacağı sonuçlar açıklandı mı?  Hayır...  Neden? Çünkü Maden Yasası ve Maden Yönetmeliği, maden çıkarmak için arama aşamasında halka sormayı, çevresel etkisini değerlendirmeyi gereksiz kılıyor. Maden Yasası’na 2017’de yapılan değişiklikle "Maden arama aşamasında ÇED kararı aranmaz" fıkrası eklendi. TÜPRAG, bu kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasından sadece 8 gün sonra Şahin Dağları’nda arama ruhsatı için başvurdu, Bu bir tesadüf olabilir mi?” diye konuştu.

 

Belma Nur Kartal açıklamasını şöyle tamamladı:”  1990’larda İzmir-Bergama’da başlayan mücadele, maden şirketlerini baskı altına almış, yol açabilecekleri çok daha büyük felaketleri önlemiştir.  Şimdi Samsun’da, Kavak’ın Başalan ve Sıralı köylerinde, Havza’nın Çamyatağı köyünde madene karşı dayanışma yayılıyor. İkincisi; elimizde TÜPRAG’ın ruhsat alanının haritası var. TÜPRAG bu ruhsat alanlarının nerelerinde sondaj yapacağını, hangi takvimle bu çalışmayı yürüteceğini derhal açıklamalıdır.

 

 

Yurdumuzun dört bir yanını zehirleyen siyanürle altın ayrıştırma işletmeciliğine derhal son verilmelidir. Sadece 2017’de ruhsat verilen 99 arama alanının 53’ü altın arama başvurusudur. Sırada yüzlerce altın madeni arama ve işletme ruhsatı vardır. Yerlisi yabancısıyla el ele bu şirketler, iktidarın da desteğiyle ülkemizin tüm kaynaklarını sömürme derdindedir.  Biz Türkiye Komünist Partisi Samsun İl Örgütü olarak Karadeniz’de köylerimizin yaşanmaz hale getirilmesine izin vermeyeceğiz. Kentimizi de etkileyecek şekilde toprağın, havanın, suyun zehirlenmesine dur diyeceğiz. Toprağına, havasına, suyuna sahip çıkmak isteyenleri örgütlenmeye çağırıyoruz. Samsunlu yurtseverler, 22 Eylül Pazar günü saat 15:00’te Gazi Sahnesi’ndeki BİZ HAZIRIZ etkinliğimize davetlidir. “

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, TKP’den, kirlilik, yaratacak, madenlere, karşı, etkinlik,
Yorumlar
Haber Yazılımı