Haber Detayı
22 Mayıs 2019 - Çarşamba 19:05 Bu haber 829 kez okundu
 
Samsun TKP’den Suya Zam Tepkisi
Samsun Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ’nin suya zam yapılması kararının komisyona havale edilmesine sert tepki gösteren TKP Samsun İl Örgütü, konu ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında SASKİ’ye kar ettirmek için Samsun Halkına müşteri muamelesi yapıldığını belirtti.
SİYASET Haberi
Samsun TKP’den Suya Zam Tepkisi

SAMSUN’DA MUSLUKLARDAN ZAM DAMLAYACAK!

TKP Samsun İl Başkanlığı’nda bir basın toplantısı düzenleyen TKP il Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Belma Kartal, “ Yerel seçimlerde adayken “Samsun, 31 Mart'ta şahlanışa hazır mısın?” diye soran Cumhur ittifakının belediye başkanı Mustafa Demir ve avanesi şahlanış yürüyüşüne, duyduk ki dün suya yüzde 15 zam yaparak başlamış.  

Dün SASKİ Genel Kurulu Toplantısı'nda suyun birim fiyatının arttırılmasını öngören tarife maddesi, oybirliği ile komisyonlara havale edildi. 2018’de fatura başına 1 TL olarak tahakkuk ettirilen sayaç bakım bedeli ise en az 2,50 TL olarak önerildi. Bugün 15.30’da SASKİ Komisyonunda görüşülen öneriler,  yarın 14.00’te SASKİ Meclisinin onayına sunulacak. Samsun musluklarından zam damlayacak.  “ dedi.

SU EN TEMEL İNSAN HAKKIDIR!

Mustafa Demir’in  Samsunlunun ucuz su içme hakkına saldırdığını ifade eden Belma Kartal,  “ Seçilirse SASKİ’ye kar ettirme sözü veren Demir, şimdi “Tuttuğumuz oruçlar, yaptığımız zamlar kabul olsun.” diye dua ediyor.  Halkın hakları parayla alınıp satılamaz. Su, tıpkı ulaşım, sağlık, eğitim gibi en temel insan hakkıdır. Halkın ücretsiz su içme hakkını gasp ettiğiniz yetmezmiş gibi SASKİ'ye kar ettirmek için suya zam yapıp Samsun halkına yurttaş değil müşteri muamelesi yapamazsınız.  

Soruyoruz; bu halk suya sabuna dokunmasın diye midir bu zam? Yoksa yıllardır ihalecileri zengin ettiğiniz, arpalık gibi kullanıp borç batağına soktuğunuz, halka hizmet değil kar amaçlı bir şirket gibi gördüğünüz belediyelerinizin çöküş bilançosu mudur bu zamlar? Elinizde satacak bir şey kalmadıysa maaşlarınızı almayın, gayrımenkullerinizi, makam araçlarınızı satın, halkın suyuna el uzatmayın! “ diye konuştu.

İNSANIN İNSANI SÖMÜRMEDİĞİ BİR DÜZEN MÜMKÜN

Yağma  ve talan düzeninin rantına dur diyecek bir yerel yönetimin mümkün olduğunu ve Ovacık örneğini veren Belma Kartal,  “İnsanın insanı sömürmediği bir düzen mümkündür. “Belediyecilik gönül işi” deyip parayla siyaset yapanlara, parayla hak satanlara, zengin iftar sofralarında oruç açıp halkı açlığa ve susuzluğa mahkum edenlere karşı Samsunlu tüm yurttaşları haklarına sahip çıkmaya, krizin ve borçlu belediyelerin faturasını halka ödetmeye çalışanlara karşı örgütlenmeye ve TKP Gönüllüsü olmaya çağırıyoruz. “ şeklinde konuştu.

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, TKP’den, Suya, Zam, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı