Haber Detayı
13 Aralık 2017 - Çarşamba 16:58 Bu haber 2381 kez okundu
 
Samsun Tüm Bel Sen: "Yerli otomobil Samsun'da üretilsin !"
KESK'e bağlı Tüm Bel Sen Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız'dan yerli otomobilin Samsun'da üretilmesini, fabrika alanı olarak da Samsun tersanesi için ayrılan alanın uygun olduğunu söyledi.
EKONOMİ Haberi
Samsun Tüm Bel Sen:

Konu ile ilgili olarak sendika binasında bir basın açıklaması yapan Suat Yıldız şu görüşleri paylaştı:

Bizler yerel yönetim hizmet kolunda faaliyette bulunan bir sendika olarak, Samsun’daki artan işsizliği, gelen göçü, insan hareketliliğini, yerel sorunları ve yatırımları en iyi takip eden demokratik kitle örgütü olmamız hasebiyle, yukarıda saymış olduğumuz sıkıntıların çözümüne kurulduğumuz günden beri katkı koymak istemekteyiz.

Hükümetin gündeme aldığı 2019 yılında yerli otomobil üretimi için, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın uygun bir yer arama çalışmaları içinde olduğunu bilmekteyiz. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız tarafından öne sürülen Tekkeköy ilçemizde bulunan tersane alanının bu yatırım için kıymetli ve önemli bir öneri olduğunu bizler kabul ettiğimiz gibi, Samsun’daki sivil toplum, demokratik kitle örgütleri ve sanayicilerimiz için de kıymet arz edeceğini düşünmekteyiz.

2002 yılında gündeme gelen Samsun Tekkeköy ilçesindeki tersane alanının deniz, demiryolu, karayolu bağlantıları tamamlanmış olup, yatırıma hazır hale getirilmiş olmasına rağmen, tersane yatırımı bir türlü gerçekleşememiştir. Belki de nasip yerli otomobil üretiminedir. Bütün alt yapısıyla yatırıma hazır hale getirilen bu arazinin, bizler de Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımızın önerdiği gibi yerli otomobil üretimi için kullanılmasının gerek bölgemize, gerek ilimize istihdam açısından katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.

 

Hükümet nezdinde Samsun’daki Belediye Başkanlarının, Siyasilerin, şehrimizi yöneten Sayın Valimiz başta olmak üzere bütün bürokratların ve sanayicilerimizin birleşerek, bu yatırımın Samsun’a çekilmesi noktasında siyasi kimliklerini de bir kenara bırakarak çalışmalar yapması arzusundayız. Böyle bir yatırımın yaklaşık 20,000 bin kişilik bir istihdama ve yan sanayilerle birlikte 50,000 bin kişinin ekmek yiyeceği önemli bir yatırım olduğunu düşünmekteyiz. Böyle büyük bir yatırımın Samsun’da gerçekleşmesi, ilimize sağlayacağı katma değerle bugün adli olaylar noktasında ülke genelinde üçüncü sırada bulunan ilimizin, ekonomisinin yükselmesiyle birlikte sosyolojik, ekonomik ve kültürel anlamda da arzu ettiğimiz noktaya geleceğine inancımız tamdır.

Bu noktada bizler de sendika olarak, Samsun’da kamuoyu oluşturmak noktasında elimizden gelen katkıyı koyacağımızın bilinmesini isteriz. Samsun’un bütün milletvekilleriyle ve yerel yöneticileri ile Samsun için el ele verip, bu yatırımın gerçekleşmesi noktasında katkı sunmalarını talep etmekteyiz.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: Samsun, Tüm, Bel, Sen:, "Yerli, otomobil, Samsun'da, üretilsin, !",
Yorumlar
Haber Yazılımı