Haber Detayı
22 Şubat 2019 - Cuma 10:42 Bu haber 1094 kez okundu
 
Samsun TÜRK Sağlık Sen’den Döner Sermaye açıklaması
Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, döner sermayenin çalışanın alınteri ve emeği olduğunu, sıfırlanan döner sermayeye acil çözüm bulunması gerektiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Samsun TÜRK Sağlık Sen’den Döner Sermaye açıklaması

Hastanelerde, nerede bir açık veya eksik varsa bunun çalışanın döner sermayesi ile kapatılmaya çalışıldığını belirten Erdoğan Çakmak, “ Hasta, muayene, ameliyat ile tetkik ve tedavilerde sürekli bir artış yaşanırken, çalışanın iş yükü sağlık hizmetlerini bile etkileyecek bir noktada iken çalışanların aldığı döner sermayeler sürekli düşmektedir.

Çalışan kazanacak mantığı ile reklamı yapılan döner sermayelerin, artık çalışanlarla hiçbir ilgilisi kalmamıştır.Nerede bir açık veya eksik varsa bunu çalışanın döner sermayesi ile kapatılmaya çalışıldığı rahatsız edici bir durum yaşanmaktadır. Sorun adeta bir yara halini almıştır. Performansa dayalı döner sermaye sisteminin acilen yeniden düzenlenmesi gerektiğini defalarca dile getirdik.” Dedi.

 

ÇALIŞANLARIN ARTIK SABRI KALMADI

 

 Bakanlıktan sistemin köklü bir şekilde değiştirilmesini istediklerini ifade eden Çakmak,”   Çalışanların sistemin merkezine alınmasını talep ettik. Sağlık Bakanlığı yetkilileri de yaptığımız görüşmelerde bu konuda yönetmelik çalışması yaptıklarını ifade etmişlerdi. Fakat aradan aylar geçmesine rağmen hala bu konuda somut bir adım atılmamıştır. Çalışanların artık sabrı kalmamıştır.

Çünkü her hastaneden döner sermaye ek ödemeleri ile ilgili olarak çalışanların feryadı yükselmektedir. Performansa dayalı döner sermaye ek ödemeleri neredeyse sıfırlanmıştır. Çalışanlar sabit ek ödemeye mahkum edilmişlerdir. Ekonomisini döner sermayesini de hesaba katarak yapan sağlık çalışanları mağdur olmuşlardır. 10 yıl önceki ücretlerin bile mumla arandığı bir sistem artık çökmüştür.  Acil çözüm gereklidir.” Diye konuştu.

 

DÖNER SERMAYE LÜTUF DEĞİL, ÇALIŞANIN HAKKI

Erdoğan Çakmak açıklamasını şöyle tamamladı. “Döner sermayede kaybolup giden çalışanın emeği, alın teridir. İstenen de lütuf veya ekstra değil, sadece çalışanın hakkıdır.  Bu hak teslim edilmelidir.

Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyor; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın diyoruz. “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun, TÜRK, Sağlık, Sen’den, Döner, Sermaye, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı