Haber Detayı
16 Ocak 2019 - Çarşamba 18:56 Bu haber 2496 kez okundu
 
Samsun Türk Sağlık Sen'den Yönetici atamaları açıklaması
Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak,sağlıkta yönetici atamalarının sınavla yapılmasını belirterek, keyfi ve liyakatsiz atamalardan vazgeçilerek işin ehline verilmesi gerektiğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
Samsun Türk Sağlık Sen'den Yönetici atamaları açıklaması

Erdoğan Çakmak konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: "

Sağlık Bakanlığı’nda başhekim, başhekim yardımcılığı, hastane müdürlüğü ve şube müdürlüğü gibi kadrolara yapılacak atamalarda Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı ile ilgili atama yapılması gerektiğini uzun bir süredir ifade ediyoruz.

Çünkü yönetici kadrolara şartsız, sınavsız ve keyfiyete göre atama yapılması kamu çalışanlarının yükselme umutlarını yok etmekte, kamu yönetimine olan inanç ve güveni sarsmaktadır. 

Ayrıca keyfe keder ataması yapılmayan hatta içlerinde kamu çalışanı bile olmayan yöneticilerin sağlık kurumlarını yönetmesi kurumlar ve çalışanlar için sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır.

Sağlık Bakanlığı’nın yeni dönemde eskinin bu kötü alışkanlığından kurtularak idareci atamalarında yeni bir düzen getirmesi şarttır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında yapılacak olan tek şey, sağlıkta orta ve alt düzey yöneticilerin atamalarının tamamında yazılı sınav şartının getirilmesi olacaktır. Belli bir birikimi, kamu tecrübesi olan, sağlık kurum ve kuruluşlarında görev alan çalışanlar arasında yapılacak adaletli yazılı  bir sınav ile hak edene hakkı, iş ehline verilmelidir. 

Sağlık teşkilatında dört yıllık üniversite bitiren hatta alanında yüksek lisans veya doktora yapan kamu çalışanları yeterince vardır.

On binlerce sağlık çalışanı görevde yükselme sınavını beklerken, birilerinin hiçbir objektif değerlendirmeye tabi tutulmadan sağlık kurumlarında yönetici olması haksızlıktır ve kul hakkına girmektedir. 

            Sağlık çalışanlarının burada temel beklentileri adaletin tesis edilmesidir. On binlerce sağlık çalışanı görevde yükselme sınavını beklerken, hiçbir objektif değerlendirmeye tabi tutulmadan duyuru veya sınav yapılmadan sağlık kurumlarında yönetici belirlenmesi haksızlıktır ve kul hakkına girmektedir. 

Sağlık Kurum ve Kuruluşları, objektif ve rekabete açık bir sınavda başarılı olmuş, mesleklerinde yetkin insanlar tarafından yönetilmelidir. 

Bizim talebimiz ülkemizin ve devletimizin menfaatidir. Beklentimiz ise adaletin tesis edilmesi, ehliyet, liyakat ve tecrübenin temel kriterler olmasıdır. 

İşle bu seferde liyakatsizliğe kurban edilmeden ehline verilmelidir. "

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Türk, Sağlık, Sen'den, Yönetici, atamaları, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı