Haber Detayı
22 Eylül 2020 - Salı 12:29 Bu haber 528 kez okundu
 
Samsun Türk Sağlık Sen: Saldırganlar en ağır cezaya çarptırılmalı
Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlıkçılara saldıranların en ağır cezaya çarptırılmaları gerektiğini söyledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Türk Sağlık Sen: Saldırganlar en ağır cezaya çarptırılmalı

Salgın döneminde bu yaşananlar karşısında “ pes doğrusu !..” demenin bile  bile hafif kaldığını ifade eden Erdoğan Çakmak, bir basın açıklaması ile tepkisini dile getirdi.

 

Erdoğan Çakmak açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“Dün gece Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşanan insanı dehşete düşüren şiddet, durumun nasıl içinden çıkılmaz bir hal aldığını göstermektedir..

 

Salgın döneminde şifa dağıtmak için tüm gücüyle hizmet üreten ellerin, kendi canlarını korumak için kapıyı tutarak gövdelerini siper etmeleri şiddetin ulaştığı boyut ve sağlık çalışanlarındaki etkisini göstermektedir.

Bu vahşete uğrayan sağlık çalışanı arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve insanlıktan nasibini almamış saldırganların en ağır cezayla çarptırılmalarını istiyoruz. İhmali olanlardan da hesap sorulmalıdır.

 

Yaşanan şiddet olayı hastanelerde güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkarılmasını ve bu işin bizzat kolluk görevlileri tarafından yapılmasını mecbur kılmaktadır. Hastane polisi var ama ihtiyaç olan adeta hastane timidir.

 

Geçtiğimiz aylarda TBMM’de sağlıkta şiddete yönelik bir düzenleme hayata geçmiştir ama görülüyorki, bu düzenleme uygulamada hayata geçmemiş, düzenlemenin yaptırımları htirilememiştir.

 

Bu nedenle sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan ilan edilmesi önerimiz süratle hayata geçirilmelidir. Buradaki herhangi bir suçun ertelemesi, paraya çevrilmesi imkânsız hale getirilerek hapis cezası ile cezalandırılması gereklidir.

 

Salgın sürecinde bile böylesine korkunç olayların yaşanması yaptırımların ne kadar ağır olması, tedbirlerin en üst seviyede alınması gerektiğini göstermektedir.

 

Kınamakla, unutmakla ve münferit bir olay gibi görmekle bu şiddetin ne sonu gelir ne de çalışan kendini güvende hisseder.

 

 Hastaları hayata tutunmaya çalışırken kendi hayatını kaybetme endişesi yaşamalarına sağlık çalışanlarının artık tahammül edecek sabrı kalmamıştır.  Virüsle mücadele mümkündür ama bu şekilde sağlıkta şiddete karşı mücadele etmek imkânsızdır.

 

Bu nedenle bir kez daha vurguluyoruz; sağlıkta şiddete ağır yaptırım, kesin çözüm için en kısa sürede somut adım atılmalıdır.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Türk, Sağlık, Sen:, Saldırganlar, en, ağır, cezaya, çarptırılmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı