Haber Detayı
17 Kasım 2017 - Cuma 12:11 Bu haber 1963 kez okundu
 
Samsun’un 2 Projesine büyük ödül
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Samsun'a kazandırılan Saathane Meydanı ve Şifa Hamamı Restorasyon Projesi ile Gazipaşa Mahallesi Kültür Evi Projesi TKB Özendirme Yarışması'nda ödüle layık görüldü.
- Haberi
Samsun’un 2 Projesine büyük ödül

Ödülü alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Bu ödülü Samsunlu hemşerilerim adına alıyorum. Gururluyuz" dedi.

     Tarihi Kentler Birliği'nin düzenlediği 'Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda 69 belediyeden toplam 143 proje değerlendirildi. Büyük Ödül ve Jüri Özel Ödülü'nün yanı sıra Proje, Uygulama, Süreklilik ve Başarı kategorilerinde de proje ve uygulamaların değerlendirildiği yarışmanın ödül töreni Antalya Expo Center'da düzenlenen YAPEX Restorasyon Fuarı'nda gerçekleştirildi.

    143 projenin değerlendirildiği yarışmada başvurular, TKB'nin mimarlık, şehircilik, arkeoloji, sanat tarihi, hukuk ve kent yönetimi alanlarındaki uzmanlardan oluşan Danışma Kurulu tarafından incelendi. Yarışmada Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü'nün yanı sıra, 2 Jüri Özel Ödülü, 8 Proje, 8 Uygulama ve 8 Süreklilik olmak üzere 42 Başarı ödülü verildi.

                              TESCİL KORKULUR ÖCÜ OLMAKTAN ÇIKTI

     Ödül töreni öncesinde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, eskiden yaşanılan korkuların şimdi kaybolduğunu belirterek," Türkiye’de şu anda bir binanın tescil edilmesi korkulur bir öcü olmaktan çıktı. Hatta hatta yarış edercesine proje yapar hale geldik ve bu değerleri miras olarak tarihimizin bulunması gereken yerlerine koyma konusunda başarılı olduk.

Tarihi öyküleri, tarihi hadiseleri cereyan ettiği mekânları, rotaları, hatta kültür mirasımıza dönük olan yarışmaları da yapalım. Doğal mirasımız ile ilgili projeleri de yarıştıralım. Bunu tesislerin projelendirilmesi gibi bir olay olmaktan çıkartalım. Somut olmayan mirasın son derece zengin olan değerlerini hatta folklorik değerleri de projelendirerek, bunları da önümüzdeki yıl başlayarak bu yarışma platformlarında arkadaşlarımızın yarışmalarına neden olalım, teşvik edelim. "dedi.

                   KENTSEL ESTETİK ÇİRKİNLİKLERİ DERESİNDE BOĞULUYORUZ

    Kentlerdeki estetik konusuna da değinen Başkan Yılmaz, "Biz okyanusu geçip derede boğuluyoruz. Boğulduğumuz derenin adı da kentsel estetik çirkinlikleri. Kat kat binalar binalar yapıyoruz ama sıvayıp boyamaktan kaçınıyoruz. Ve bizler bu çirkinliklerle eleştiriliyoruz. Şehirlerimiz sıvasız, boyasız hilkat garibeleri ile dolu. O sıvasız boyasız binaları gören, şehirden geçen birisi daha doğrusu çirkinliğin farkında olan, çirkinliği güzellikle ayırt edebilecek değerlendirme seviyesindeki birisi bizi bununla eleştiriyor. Türkiye’nin şehirleri kat ettikleri mesafe ile bunu hak etmiyor. Estetik konusunu önemseyelim ve bir de somut olmayan miras konusundaki proje yarışına girelim. " diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: Samsun’un, 2, Projesine, büyük, ödül,
Yorumlar
Haber Yazılımı