Haber Detayı
05 Ağustos 2020 - Çarşamba 18:13 Bu haber 1171 kez okundu
 
Samsun'un tarihi mezarlığında peyzaj düzenlemesi
Samsun’da 800 yıllık tarihi geçmişe sahip Seyyid Kutbiddin Cami ve Türbesi’nde peyzaj ve mezar düzenleme çalışması başlatıldı.
KÜLTÜR Haberi
Samsun'un tarihi mezarlığında peyzaj düzenlemesi

 

Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ile Mezarlıklar Müdürlüğü, Samsun’un İlkadım ilçesi Kökçüoğlu Mahallesi’nde bulunan ve 800 yıllık tarihi geçmişe sahip Selçuklu ve Osmanlı mezar taşları ile yapılarının bulunduğu Seyyid Kutbiddin Cami ve Türbesi’nde  peyzaj ve mezar düzenleme çalışması başlattı.

 

Yapılan çalışmalar için teşekkür eden Seyyid Kutbiddin Cami İmamı Mehmet Zeki Aci, "Bayram öncesinde başlatılan bakım onarım çalışmaları ve peyzaj düzenlemeleri için hem Park Bahçeler Daire Başkanlığımıza hem de Mezarlıklar İşleri Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum. İstanbul'da Eyüp Sultan, Ankara'da Hacı Bayram Veli Türbesi ne kadar önemliyse Samsunumuz için de Seyyid Kutbiddin Türbesi önemli bir mabed.

 

Türbenin de içinde yer aldığı Samsun'un en eski mezarlarının olduğu bu alanın bakımının ve onarımın yapılması için Büyükşehir Belediyemize başvurmuştuk. Anında geri dönüş oldu ve çalışmalar başlatıldı. Şehrimizdeki tarihi dokulara mabetlere sahip çıkan Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir’e teşekkür ediyorum" dedi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun'un, tarihi, mezarlığında, peyzaj, düzenlemesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı