Haber Detayı
09 Aralık 2017 - Cumartesi 11:17 Bu haber 1447 kez okundu
 
Samsun Valii Osman Kaymak'tan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü mesajı
Samsun Valisi Osman Kaymak 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
- Haberi
Samsun Valii Osman Kaymak'tan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü mesajı


Vali Kaymak mesajında şunları söyledi: "10 Aralık 1948 tarihinde İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul edilmiştir. Türkiye İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini ilk onaylayan ülkeler arasında yer almaktadır.

İnsan haklarının güvence altına alınması, geliştirilmesi bu konuda bütün dünyada insanların bilgilendirilmesi ve insan hakları bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla 10 Aralık, Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.

İnsanlığın binlerce yılda ulaştığı demokratik ve çağdaş uygarlık düzeyinde; demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları kavramları, temel evrensel değerler olarak öne çıkmıştır.

Demokrasi ve hukuk devleti anlayışının ön planda olduğu bütün demokratik ve çağdaş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de, bireyin güvenliği ve insan haklarına büyük önem verilmektedir.

Demokratikleşme ve hukukun üstünlüğünün sağlanabilmesi için vazgeçilmez unsurlardan biri olan insan haklarının korunması amacıyla son yıllarda ülkemizde de önemli adımlar atılmıştır. En yüksek evrensel değerlerden biri olan insan haklarının korunması, geliştirilmesi hususunda herkesin ve her kurumun üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerekmektedir.

İnsan hak ve özgürlüklerinin herkes için korunup hayata geçirildiği bir dünya temennisiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlarım." 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Valii, Osman, Kaymak'tan, 10, Aralık, Dünya, İnsan, Hakları, günü, mesajı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı