Haber Detayı
30 Kasım 2021 - Salı 15:24 Bu haber 1134 kez okundu
 
Samsun Valiliği’nden Fırsatçılara Uyarı
Samsun Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü, işletmeleri gıda ürünlerindeki daranın düşülmemesi nedeniyle uyardı.
EKONOMİ Haberi
 Samsun Valiliği’nden Fırsatçılara Uyarı

Son günlerde artan enflasyon ve buna bağlı olarak yaşanan hayat pahalılığı nedeniyle denetimlerini sıklaştıran Samsun Ticaret İl Müdürlüğü işletmelerin ambalajlı gıda ürünlerinde daranın düşülmediğini ve haksız kazanca neden olduğun belirterek işletmeleri uyardı.

 

Samsun Valiliği konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada  şu ifadelere yer verdi:

 

“ Vatandaşlarımızdan gelen şikâyetler üzerine Samsun Valiliği Ticaret İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan denetimlerde ilimizdeki işletmeler tarafından doğrudan satış için hazır ambalajlı hale getirilen gıda ürünlerinin, net ağırlık miktarına dara ağırlığı ihtiva eden plastik kap veya karton kutu gibi ambalajların dara ağırlıkları dâhil edilerek tartım işlemi yapıldığına dair tespitler yapılmıştır. Bu kapsamda 22.11.2021 tarihi itibariyle meslek odalarına gerekli uyarılar yapılmıştır. “

 

DENETİMLER ARTACAK, UYMAYANLARA CEZA VERİLECEK

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Konuyla ilgili yaptığı açıklamada,“ İşletmelerimiz tarafından satışa sunulan gıda ürünlerinin; plastik kap veya karton kutu gibi ambalaj daraları düşülerek ürünün net miktarı üzerinden satışa sunulması gerekir. Tüm esnafımıza bu konuda hassasiyet göstermeleri çağrısında bulunuyorum. Piyasada başlatılacak etkin kontrol ve denetimlerde düzenlemeye uymadığı tespit edilen işletmeler hakkında idari yaptırımlar uygulanacaktır. Dedi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: , Samsun, Valiliği’nden, Fırsatçılara, Uyarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı