Haber Detayı
16 Eylül 2020 - Çarşamba 17:36 Bu haber 634 kez okundu
 
Samsun Valisi Dt. Zülkif Dağlı'dan Mücadeleye Destek Çağrısı
Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Tüm Samsunluları kurallara uymaya, uymayan kişi, kurum ve kuruluşları Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden ya da 112’yi arayarak bildirmeye ve bu mücadelede destek olmaya davet etti.
SAĞLIK Haberi
Samsun Valisi Dt. Zülkif Dağlı'dan Mücadeleye Destek Çağrısı

 

Salgın kapsamında yapılan mücadele ve çalışmaları anlatan Vali Dağlı,

 

Koronavirüs  salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuz tarafından birçok karar ve tedbir alınarak uygulamaya konulmuştur.

 

Koronavirüse karşı yürütülen mücadeleyle ilgili açıklamalarda bulunan Vali Dr. Zülkif Dağlı, “Konulan kurallar ve alınan önlemler ancak halkımızın desteği ve duyarlılığıyla başarıya ulaşabilir. Tüm Samsunluları kurallara uymaya, uymayan kişi, kurum ve kuruluşları Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden ya da 112’yi arayarak bildirmeye ve bu mücadelede destek olmaya davet ediyorum.” dedi.

 

Samsun Valiliği olarak gelen bilgi ve bildirimleri titizlikle incelediklerini ve bildirimleri her gün kamu kurumu yöneticileriyle birlikte değerlendirip gereken önlemleri İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda karara dönüştürdüklerini ifade eden Vali Dr. Zülkif Dağlı, “Bu sayede ekiplerimiz sahada etkin bir denetim yapma şansına sahip oluyor. Bu sürecin şimdi olduğu gibi güçlü bir şekilde sürdürülmesi için tüm Samsunluların sahada gördükleri eksiklikleri bildirmesi, bu anlamda Valiliğin gözü kulağı olması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

 

Dr. Zülkif Dağlı, “Özellikle toplu taşımada İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararlar bulaş oranının artmaması için büyük önem taşımakta. Günlük işlerinde tramvay ve otobüs gibi toplu ulaşım araçlarını kullanan vatandaşlarımızdan özellikle 5 konuya dikkat etmelerini istiyoruz;

 

  1. Araca binerken ve indikten sonra mutlaka el antiseptiği ya da kolonya ile elinizi temizleyin, araçta seyir esnasında hiçbir yere dokunmayın,
  2. Yolculuğunuz boyunca maskenizi çıkarmayın, sosyal mesafenizi koruyun,
  3. Seyahatiniz esnasında telefonla ya da yüz yüze konuşmaktan kaçının,
  4. Araçlarda kesinlikle yiyecek / içecek tüketmeyin,
  5. Öksürük, kas ağrısı gibi belirtileriniz varsa toplu taşıma araçlarını kullanmayın ve taksilere binmeyin” diye konuştu.
  6.  

HES kodu uygulamasına da vurgu yapan Dr. Zülkif Dağlı, açıklamasını şöyle tamamladı:

“ Hayat Eve Sığar Uygulaması, sadece kamu kuruluşlarına girişte ya da şehirlerarası seyahatlarda kullanılan bir kod olarak değil, herkesin en yakınlarını bile kontrol edip risk durumunu görebileceği bir güvenlik kalkanı olarak değerlendirilmelidir. Hastalık durumu hakkında emin olmadığımız kişilerle bir araya geldiğimizde artık ilk yapmamız gereken şeyi HES kodu kontrolü olmalıdır.  

Samsun Valiliği olarak sahada her zaman vatandaşlarla beraberiz. İl merkezi ve ilçelerdeki denetim çalışmalarına katılarak halka uyarılarda bulunuyoruz. İnşallah bu savaşı el birliğiyle vereceğiz, virüs bu savaşı kaybedene kadar da mücadelemizin dozajını düşürmeyeceğiz.

 

1569 KİŞİYE 1 MİLYON 354 BİN LİRA KORONAVİRÜS CEZASI

 

Koronavirüsle mücadele kapsamında ilimiz genelinde 08 Eylül -14 Eylül 2020 tarihlerinde,

1-İl Emniyet Müdürlüğünce yapılan denetimlerde;

5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında 192 şahsa 51.941 TL, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 1.285 şahsa 1.230.079 TL, toplamda 1.477 şahsa 1.282.020 TL para cezası uygulanmıştır.

2-İl Jandarma Komutanlığınca yapılan denetimlerde;

5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında 38 şahsa 17.262 TL, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 44 şahsa 55.410 TL, toplamda 82 şahsa 72.672 TL para cezası uygulanmıştır.”

     

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Valisi, Dt., Zülkif, Dağlı'dan, Mücadeleye, Destek, Çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı