Haber Detayı
02 Kasım 2018 - Cuma 00:35 Bu haber 493 kez okundu
 
Samsun Valisi Osman Kaymak'tan Samsun için çağrı
Samsun Valisi Osman Kaymak herkesi Turizmin her çeşidine imkân veren Samsun’u keşfetmeye ve görmeye davet etti.
TURİZM Haberi
Samsun Valisi Osman Kaymak'tan Samsun için çağrı

Osman Kaymak, Karadeniz Turizm Bülteni'ne yaptığı açıklamada şunları söyledi:"

Turizm Türkiye’de ve dünyada sürekli gelişen ve gelişim gösterdiği bölgenin ve ülkenin ekonomisine katkı sağlayan bir sektör olarak her dönem üzerinde söz söylemeye değer bir konu olmuştur.

 Ülkeye sağladığı döviz girdisi, beraberinde birçok sektörün gelişimine de katkıda bulunması, yeni istihdam alanları yaratması, gelişim maliyetlerinin nispeten daha az olması sektöre verilen önemi canlı tutmuştur.

Turizm denilince ilk olarak akla gelen yaz turizmi olsa da turizmin birçok çeşidi olduğunu biliyoruz. Özellikle şehrimizin de içerisinde yer aldığı Karadeniz Bölgesi’nde var olan Yayla Turizmi, Mağara Turizmi, Sağlık ve Termal Turizm, Kış Turizmi, Av Turizmi, Kongre Turizmi, Dağcılık Turizmi, Yat Turizmi, İnanç Turizmi, Akarsu-Rafting Turizmi, Su Altı Dalış,  Hava Sporları Turizmi gibi turizm çeşitleri ile farklı turistik deneyim fırsatlarına olanak tanımaktadır.

 

 Bu alternatifler içerisinde Doğa ve Kültür Turizmi olarak sayabileceğimiz faaliyetler Karadeniz Bölgesi’nin en önemli turizm potansiyelini oluşturmaktadır. Bozulmamış doğası ile yemyeşil ormanları, yaylaları, şelaleleri, dereleri ve yöre insanının doğal samimiyeti bölgeyi avantajlı kılmaktadır.

 

Karadeniz sahil şeridinin orta bölümünde Yeşilırmak ve Kızılırmak nehirlerinin Karadeniz’e döküldükleri deltalar arasında yer alan Samsun ilimiz Bölge’nin en büyük şehri konumundadır.  Tarihe tanıklık etmiş Bandırma Vapuru ve Gazi Müzesi gibi kültür varlıkları, Karadeniz'in tek kayak ve kış turizmi merkezi iddiasını taşıyan Lâdik Akdağ tesisleri, Havza Termal Turizm Merkezi, Bafra Kızılırmak Kuş Cenneti gibi turizm altyapısına sahip potansiyelleriyle yakın gelecekte kuzeyin turizm merkezi olmaya adaydır.

 

Sağlık altyapısı ile çevre illerinin sağlık talebini karşılar durumda olması şehri, sağlık turizmi açısından da önemli bir üs konumuna yükseltmektedir.

 

 

Bölgemizin turizm değerini yükselten diğer bir unsur olarak Samsun'un Vezirköprü ilçesinde yer alan “Şahinkaya Kanyonu” dikkat çekmektedir. Altınkaya Baraj Gölü üzerinde yer alan ve Türkiye'nin ikinci büyük su kanyonu unvanını taşıyan “Şahinkaya Kanyonu” büyüleyici doğal güzelliği ile doyumsuz bir manzara keyfi sunmaktadır. Şahinkaya Kanyonu, aynı zamanda Altınkaya Barajı’nın en derin yeri olma özelliği taşımaktadır.

 

 Kanyonun, Hitit dönemine kadar dayandığı ve altında eski bir şehrin bulunduğu da iddia edilmektedir. Turizm bölgesi ilan edilen bölge, bu özellikleri ile hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiş durumdadır. Vezirköprü ilçesine 13 km uzaklıktaki  kanyonda doğa yürüyüşü, kano, tekne turu ve kamp yapılarak eşsiz güzelliğin tadı çıkarılabilirken; bölgeye turizm yatırımları yapılmaya devam edilmektedir.

 

İlimizde, Ladik Akdağ Turizm Merkezi, Havza 25 Mayıs Termal Turizm Merkezi (YeniMahalle Klavuz Orman Bölgesi), Havza Kaplıcalar Bölgesi İmaret Mahallesi Turizm Merkezi, Vezirköprü Turizm Merkezi, Bafra-Kolay Turizm Merkezi, Ayvacık Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ile 19 Mayıs Turizm Merkezi olmak üzere 7 adet Turizm Merkezi mevcuttur.

 

Son yıllarda körfez ülkelerinden Bölgemize yönelik yoğun bir ilgi var . Karadeniz Bölgesi ve Bölgenin incisi Samsun, gerek turizm gerekse yatırım imkânları potansiyeliyle Arap turistler için önemli bir merkez olma yolunda ilerlemektedir.

Gelinen nokta sadece Samsun turizmi için değil ülkemiz turizmi içinde çok sevindirici ve gurur vericidir. Bu kapsamda Körfez ülkelerindeki turistleri bölgeye yönlendirmek amacıyla  tanıtımlara ve onların daha rahat tatil yapmalarına yönelik hizmet kalitesinin artırılması ve altyapısının geliştirilmesine dönük stratejik yaklaşımlar sürdürülmelidir.

Turizm potansiyeli son derece yüksek olan şehrimizin, başka şehir ve ülkelerdeki insanların gelip görmek, gezmek isteyeceği donatılara sahip, turizm altyapısını hızla tamamlayan modern bir yaşam alanı sunmasıyla yaşanacak bir şehir olduğunu belirtmek isterim.

 

Turistler sahip olduğu doğal güzelliklerini yerinde görmek ve huzuru bulmak için Samsun’a koşuyorlar. Bütün vatandaşlarımızı, doğaseverleri de bu güzellikleri görmek ve buralarda fotoğraflar çekmek, yürüyüş yapmak, dağ tırmanışları yapmak dahası turizmin her çeşidine imkân veren Samsun’u keşfetmeye ve görmeye davet ediyorum.

 

Kaynak: Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Valisi, Osman, Kaymak'tan, Samsun, için, çağrı,
Yorumlar
Haber Yazılımı