Haber Detayı
22 Aralık 2020 - Salı 14:49 Bu haber 830 kez okundu
 
Samsun Vergi Dairesi Başkanlığı'ndan Vergi affı açıklaması
Samsun Vergi Dairesi Başkanlığı vergi borçlarının yapılandırılması ile ilgili olarak bir açıklama yaptı.
EKONOMİ Haberi
Samsun Vergi Dairesi Başkanlığı'ndan Vergi affı açıklaması

7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanun kapsamında yapılandırma başvuruların  alınmaya devam edildiğini belirten Samsun Vergi Dairesi Başkanlığı açıklamasında şu bilgileri verdi:

 

"Yapılandırma Kanunuyla;

 • Vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak
 • Borçlar taksitler halinde ödenebilecek
 • Borçların takibiyle ilgili vergi ihtilafları sonlandırılacak
 • 7143 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden alacaklar talep edilmesi halinde 7256 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılabilecek
 • Yapılandırılan alacakların tamamının ilk taksit veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarları üzerinden indirim yapılacak.

 

Yapılandırma Kanunu kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getiriyor.

 

 • Yapılandırma Kanunu borçları 18 taksitte 36 aylık bir sürede ödeme imkânı veriyor.
 • Taksitlere bu gün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uygulanacak.

 

Vatandaşlarımız, kamuya olan borçlarını Kanunun sunduğu imkânlardan yararlanmak suretiyle yapılandırabilecek ve ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebilecek.

 

Gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre yapılandırılabilecek.

 

Ayrıca, çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar dahil idari para cezaları da Kanun kapsamda yapılandırılabilecek.

 

YURTKUR’dan kredi alan öğrencilerin, öğrenim ve katkı kredisi borçları ile çiftçilerimizin, işletmelerimizin ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek.

 

Motorlu taşıtlar vergisi borcunu yapılandıran araç sahipleri, taksitlerini ödediği sürece fenni muayenelerini yaptırabilecekler.

Yapılandırma ihlal edilmediği sürece borcu yoktur belgesi alınabilecektir.

 

Başvuru ve ödemeler

               

                Kanundan yararlanmak isteyenlerin, 31 Aralık 2020 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Başvurular Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi www.gib.gov.tr veya e-devlet www.turkiye.gov.tr üzerinden, vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla da yapılabilecek. Bu noktada yaşanan salgın hastalık nedeniyle tüm vatandaşlarımıza elektronik başvuru yöntemlerini kullanmalarını özellikle hatırlatmak isteriz.

 

Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak.

 

Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Şubat 2021 (bu tarih dâhil) tarihine kadar yapılması gerekiyor.

 

Peşin ödemeler teşvik ediliyor.

 

Vatandaşlarımıza, bu Kanunla getirilmiş olan peşin ödeme düzenlemesini tekrar hatırlatmak istiyoruz.

 

 • Borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde;
  • Katsayı alınmıyor,
  • Yİ-ÜFE tutarından 90 oranında indirim yapılıyor.
  • Kanun kapsamındaki idari para cezalarından 25 indirim yapılıyor.
  • Yapılandırılan alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması halinde Kanun kapsamında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından 50 indirim yapılıyor.

 

 • Taksitle ödeme seçeneği tercih edilmesi ve birinci taksit süresinde ödendikten sonra geri kalan taksitlerin tamamının ikinci taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde;
  • Katsayı alınmıyor,
  • Yİ-ÜFE tutarından 50 oranında indirim yapılıyor.
  • Kanun kapsamındaki idari para cezalarından 12,5 indirim yapılıyor.
  • Yapılandırılan alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması halinde Kanun kapsamında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından 25 indirim yapılıyor.

 

Taksitlerin ilk 2’sinin zamanında ödenmesi şartı var.

 

Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de taksitle ödemeyi tercih etmişlerse ilk iki taksitin süresinde ödenmesidir.

 

İlk 2 taksiti ödemeyenler, Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanamayacak.

 

Kanunla ilgili her türlü sorunuza Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresinde yer alan dokümanlardan veya 189 VİMER aracılığıyla cevap alabilirsiniz.

 

Özetle toplumun her kesimini ilgilendirebilecek nitelikte bir kanun olan bu yeni yapılandırma Kanunundan yararlanmak için bir an önce başvuruların yapılması ve imkânlar dâhilinde peşin ödemelerin seçilmesinde yarar olduğunu duyurmak istiyoruz.

 

Ayrıca, COVİD-19 pandemisi nedeniyle başvurularınızın yoğunluk yaşanmaması için son günlere bırakılmaması, www.gib.gov.tr adresinde yer alan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden elektronik ortamda yapılması ve ödemelerde de kredi kartı veya banka kartı ile İnteraktif Vergi Dairesi ( http://ivd.gib.gov.tr ) üzerinden ödeme yöntemlerinin tercih edilmesi hususunu tekrar hatırlatmak isteriz."

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Vergi, Dairesi, Başkanlığı'ndan, Vergi, affı, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı