Haber Detayı
03 Temmuz 2019 - Çarşamba 19:19 Bu haber 948 kez okundu
 
Samsun Yapı Yol Sen'den Enflasyon Rakamları Tepkisi
KESK’e Bağlı Yapı Yol - Sen Samsun Şube Başkanı Erbil Karakoç, açıklanan enflasyon oranlarının gerçeklerden çok uzak olduğunu söyledi.
EKONOMİ Haberi
Samsun Yapı Yol Sen'den Enflasyon Rakamları Tepkisi

Enflasyon oranlarının açıklanması ve çalışanların maaşlarına yapılan zam oranlarının açıklanması sonrasında bir basın açıklaması yapan Erbil Karakoç, açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

 

Karakoç konu ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “ Elektriğe, suya, benzine her gün zam gelirken, faturalar şişirilirken memura, emekliye yüzde bir enflasyon farkı ödemek kelimenin tam anlamıyla çalışanlara zam vermemektir. Yüzde birlik enflasyon farkı altı aylık kaybın maaşlara yansıtılmasıdır. Bu fark zam değildir çalışanların kayıp alacağıdır ki kayıp rakamlar bile açıklanan oranın çok üzerindedir.

 

Reel artış maalesef bunca zamlara karşı yetkili sendika tarafından imzalanan satış sözleşmesiyle yüzde dörttür ki bu bile gerçek enflasyonun çok çok altında bir rakamdır. Gerçek enflasyonun yüzde otuzlara çıktığı Nisan ayı itibariyle DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 2.107 TL, YOKSULLUK SINIRI 6.863 TL iken temmuz ayında açıklanan enflasyon oranları gerçekçilikten çok uzaktır.

 

Rakamlardan da anlaşılacağı gibi birçok kamu emekçisi yoksulluk sınırı altında maaş alırken emekliler ise açlık sınırının altında maaş oranlarıyla hayatlarını idame etmek zorunda kalıyorlar. Bu zam oranını kabul etmiyor maaşlarımıza seyyanen artış talep ediyoruz. Önümüz toplu sözleşmenin yapılacağı aydır. Tüm kamu emekçilerini satış sözleşmesi yapan sendikalara dur demeye. İnsan onuruna yakışır bir ücret için Yapı-Yol- Sen/ KESK’te örgütlenmeye çağırıyoruz. “

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Yapı, Yol, Sen'den, Enflasyon, Rakamları, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı