Haber Detayı
23 Mayıs 2017 - Salı 23:41 Bu haber 1622 kez okundu
 
Samsun Yapı Yol Sen : Halkın Parası Denetimsiz Harcanıyor
Yapı Yol- Sen Samsun Şube Başkanı Erbil Karakoç, sık sık ihalelerin olduğu yatırımcı kamu kuruluşlarında ciddi bir denetleme mekanizması olmadığından kamu kaynaklarının, denetimsizce harcandığını söyledi.
EKONOMİ Haberi
Samsun Yapı Yol Sen : Halkın Parası Denetimsiz Harcanıyor

Yazılı bir basın açıklaması yapan Karakoç, “Sendikamız Yapı-Yol-Sen’in iş kolu örgütlülüğü içinde bulunan İller Bankası A.Ş, İl Afed Acil Durum Müdürlükleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, Türkiye Cumhuriyeti Karayolları, Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinde yıllarca emek vermiş alın teri dökmüş emekçilerin haklı mücadelesini yürütmüş sendikamız bu iş kollarında çalışan on binlerce emekçinin sesi olmuştur.

 

Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren halktan alınan vergilerle yine halka hizmet etmek için kurulmuş bu kurumlarımız halkın kamusal malıdır. Yukarıda isimlerini saydığımız kurumların başta çalışanlar olmak üzere birbirine benzer yığınlarca sorunu birikmiştir. Bunların en başında barışma çalışının bozulması ve işe göre insan değil insana göre iş verilmesidir, yine bu kurumlarda atamalar ve sınavlar liyakate göre değil biate göre yapılmaktadır. “ dedi.

 

SENDİKALAR DENETİMLERDE OLMALI

 

 OHAL VE KHK faydacılığı ile idare etme alışkanlığının nerede ise kurumsal kimlik olma aşamasına geldiğini ifade eden Karakoç, “Emekçilerin yasalarla belirlenen en doğal hakları bile OHAL ve KHK’ların arkasına sığınarak görülmemezlikten gelinmektedir. OHAL ve KHK ile güvencesizleştirme başta olmak üzere sendikal hak ve özgürlük mücadelesi verenleri krımiliza ederek Evrensel hukukta ve Türk Ceza hukukunda var olan “yargılanma hakkını” dahi kullandırmamak kesinlikle hukukun üstünlüğü yada bağımsız tarafsız hukuk ilkeleriyle asla bağdaşmaz.

Yukarıda bahsettiğimiz kurumlar aynı zamanda bütçesi ciddi oranlara varan kurumlardır, bu bağlamda sık sık ihalelerin olduğu bu kurumlarda ciddi bir denetleme mekanizması olmadığından kamu kaynakları yani halkın parası denetimsizce harcanmaktadır. Yine bu kurumlarda yapılan ihaleler de dahil olmak üzere iş ve işleyişin şeffaf ve denetlene bilir olması için kamusal anlayışın öne çıkarılmasını ve bizlerin sendikaların da bu denetimlerde olması gerektiğini ısrarla savunduk ve savunmaya devam edeceğiz. “ diye konuştu.

ADALETSİZLİK YAPANLAR HUKUK ÖNÜNDE HESAP VERMELİ

Demokratik, sosyal, laik ve hukuk devletinin olmazsa olmazlarının herkesin ve her kurumun denetlene bilir olmasından geçtiğini belirten Karakoç açıklamasını şöyle tamamladı: “ Adaletsizlik yapanlar hukuk önünde hesap vermelidir.Ben yaptım oldu, mantığı hukuk devletlerin de değil kabile topluluklarda bile görülmemektedir. Bu bağlamda Sendikamız Yapı-Yol Sen olarak  denetimsizce ve hukuksuzca yapılan her şeyin karşısında olduğumuzu kamusal kaynakların şehrimize ve halkımıza daha faydalı olması için mücadelemizi hizmet verenle hizmet alanın ortak paydasında büyüteceğimizi buradan ilan ederiz. Her türlü hukuksuzluğa imza atan kim olursa olsun bir gün mutlaka hukuk önünde hesap vereceğini düşünerek daha dikkatli daha eşit ve adil olmaya çağırıyoruz. “

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Yapı, Yol, Sen, :, Halkın, Parası, Denetimsiz, Harcanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı