Haber Detayı
15 Eylül 2020 - Salı 15:02 Bu haber 1960 kez okundu
 
Samsun ZMO'dan Çarşamba Şeker Fabrikası Açıklaması
Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hasan Çobancı, Çarşamba Şeker Fabrikası’nın ciddi bir yatırıma, şeker pancarı üretiminin de desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun ZMO'dan Çarşamba Şeker Fabrikası Açıklaması

Hasan Çobancı, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Türkiye Şeker Fabrikaları A. Ş. ye  ait şeker fabrikalarının özelleştirilme sürecinde Çarşamba  Şeker Fabrikası  da özelleştirme kapsamına alınmış,  ancak özelleştirmesi durdurulan fabrika 2011 yılında kapatılmıştır.

 

Yaklaşık 22 yıl aralıksız çalıştıktan sonra kapatılan Çarşamba Şeker Fabrikasını 9 yıl sonra yeniden faaliyete geçirmek için dönemin Valisi  önderliğinde Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlük Yetkilileri, Samsun Milletvekilleri, tarımla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yetkililerinin de katıldığı toplantılar düzenlenmiş, asgari 150 bin ton şeker pancarı üretimi karşılığında Çarşamba Şeker Fabrikasının çalışacağı belirlenmiştir.

 

Buna istinaden ilçelerde, çiftçi örgütleri ile bir araya gelinerek onlardan şeker pancarı ekmeleri istenmiş hatta şeker pancarı ekme sözü alınmaya çalışılmıştır. Toplantıya katılan çiftçilerin  şeker pancarı ekmeye pek istekli olmadığı da gözlenmiştir.

 

Nitekim bu yıl yaklaşık 1000 hektarlık bir alanda ekiminin gerçekleştiği tahmin edilen şeker pancarından yaklaşık 60 bin ton civarında bir üretim beklenmektedir. Elbette bu miktar fabrikanın çalışmasına yetmeyecektir. Zaten basından öğrendiğimiz kadarıyla da fabrikanın açılmayacağı, üretilen şeker pancarının Kastamonu Şeker Fabrikasına gönderileceği yazılmaktadır.

 

Fabrikanın kapalı kaldığı süre içerisinde,   makinelerin ihtiyacı olan diğer şeker fabrikalarına gönderildiğinden fabrikanın donanımının da yenilenmesi gerekmekteydi. Fabrikadaki çalışmalarda bu yönde ilerlemekteydi. Dolaysıyla bu da tamamlanamadı.

 

Neticede Öncelikle 9 yıl önce fabrikanın kapatılması bir hata idi. İkincisi,    şekerpancarında uygulanan fiyat  politikası ile şeker pancarının doğuda fındık, batıda çeltik bitkisi ile nispi avantaj bakımından rekabet etmesi mümkün değildi.

 

Dolaysıyla da şekerpancarı ekimini yıllar önce bırakmış olan çiftçi tekrar şekerpancarına dönmedi.

 

Şeker fabrikasının teknik anlamda içinin boşatılması ve çiftçinin pancar ekmeye yanaşmaması şeker fabrikasını açıyoruz söylemini gerçeklikten koparmış siyasi söyleme çevirmiştir.

 

Öncelikle Çarşamba Şeker Fabrikasının ciddi rakamlar tutan bir yatırıma ihtiyacı vardır. Fabrikanın hammaddesi olan şeker pancarı üretiminin de desteğe ihtiyacı vardır.

 

Oldu-bitti ile değil tutarlı bir planlama ile koşulların yerine getirilmesi halinde ileriki dönemlerde fabrikanın üretime geçmesi, ülke ekonomisine yeniden katkı vermesi hepimizi sevindirecektir.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, ZMO'dan, Çarşamba, Şeker, Fabrikası, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı