Haber Detayı
18 Temmuz 2019 - Perşembe 11:47 Bu haber 4784 kez okundu
 
Samsunlu Balerinler Prag'dan 5 Ödülle Döndü
Samsun'un en köklü Bale eğitim Kurumlarından Art Center'ın çeşitli yaş gruplarındaki balerinleri, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da düzenlenen ve Türkiye'den Sadece Samsun Ekibinin katıldığı festivalde 5 ödül birden aldı.
SANAT Haberi
Samsunlu Balerinler Prag'dan 5 Ödülle Döndü

Türkiye’de Sadece Samsunlu balerinlerin katıldığı New Praque Dance Festival adı ile bilinen ve  dünyanın saygın organizasyonları arasında kabul edilen festivale 12 ülkeden 20 ekip ve 500'e yakın dansçı katılım sağladı.

 

 

Festivale Amerika, Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti, Belçika, Polonya, İsrail, Gibraltar, Hindistan, Güney Afrika, Bangladeş, Panama’dan balerinler katılırken temsil eden tek kurum Art Center oldu. Samsunlu balerinler disiplin ve profesyonelliğin tüm gerekliliklerini ortaya koyarak Samsun'un ve Türkiye'nin Gururu oldular. Festival tamamlandığında tam 5 ödül alan  Art Center'ın başarılı balerinleri festival jüri üyeleri ve diğer katılımcı ülkelerinde takdirini kazandı. 

 

Festival ile ilgili olarak bilgi veren kurucu Pervin Kerimova Sarı,  "Samsun'da 19 yıl önce Bale okulumu açtığımda; ‘ Samsun'u bir sanat ve sanatçı fabrikası haline getireceğiz! ‘ demiştim. Bugün bunun gerçekleşiyor olduğunu görmek tüm yorgunluğa değiyor.  Festivalde Samsun'un yöresel ürünlerini katılan ülkeler ve jüri üyelerine hediye ettik. Sadece  sanatımızla değil, Samsun'un marka olmuş ürünlerini ve dünya çapında takdir edilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili çeşitli hediyelik eşyaları sunmak suretiyle şehrimizin ve ülkemizin tanıtımını yaptık. Özellikle uzak doğulu ve İsrailli katılımcılar arasında Bir Türkiye sempatisi oluşturmayı başardık.” dedi.

 

 Art Center New Praque Dance Festivalinde Samsun’dan, Klasik Danslar,  Flower Bud “Gelecek Vaat Eden Sanatçılar” dalında, Duru Knaş,  Defne Demiryürek,  Esra Keçeci,  Nil Öykü Bahadır, Ulviye Gönül Sarı, Gülşah Çağla Düğen, Asya Gün, Sıla Közleme, Yağmur Sümbüloğlu, Şiir Levent, Eylül Sezer,  Ada Kuşak, Ilgın Öykü Akyol, Aslı Özman birinci oldu.

 

“Dans Pedagojisi” dalında Okulun kurucusu ve öğretmeni Pervin KERİMOVA SARI 2.’lik ödülünü alırken , Genç Yetenekler dalında Aslı Özman ve Gülşah Çağla Düğen  ödüle layık görüldüler. 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsunlu, Balerinler, Prag'dan, 5, Ödülle, Döndü,
Yorumlar
Haber Yazılımı