Haber Detayı
08 Temmuz 2020 - Çarşamba 18:15 Bu haber 262 kez okundu
 
Samsunlular Bu Sezon En Çok Hamsi Tüketti
Samsun Büyükşehir Belediyesi Balık Hali’nde bu sezon 10 bin ton balık işlem gördü. 30 tür balıktan en fazla tüketilen ise hamsi oldu.
YAŞAM Haberi
Samsunlular Bu Sezon En Çok Hamsi Tüketti

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin 6 bin 182 metrekare alan içerisinde yer alan Balık Hali, her yıl binlerce ton balığı iç piyasaya sürüyor.

 

1 Eylül başlayan ve 15 Nisan’da sona eren balık sezonlarında Samsun’da en fazla işlem gören tür ise hamsi olarak dikkat çekiyor.

 

Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanı Doç. Dr. Mustafa Güler, bu sezon 10 bin ton balığın işlem gördüğünü ifade ederek, “En fazla tüketilen tür ise hamsi. Büyükşehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içerisinde su ürünlerinin toptan alım ve satımı balık halinde yapılır. İç tüketime arz edilmek üzere, tekneden tekneye veya doğrudan su ürünleri sanayine yapılacak satışlar hariç, balık hali ve toptan satış merkezi dışında su ürünleri toptan satışı yapılması yasaktır.

 

Su ürünlerinin belediye sınırları ve mücavir alanlar içerisinde perakende olarak satışını yapanlar, lokanta benzeri yerler dahil, bu ürünlerin balık halinden veya toptan satış merkezinden geldiğini belgelemek zorundadırlar. Balık hali içinde her ne şekilde olursa olsun, perakende satış yapılamaz” dedi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsunlular, Bu, Sezon, En, Çok, Hamsi, Tüketti,
Yorumlar
Haber Yazılımı