Haber Detayı
04 Aralık 2020 - Cuma 15:25 Bu haber 1004 kez okundu
 
SAMULAŞ İşçileri Greve Gidiyor
Samsun'da tramvay belediye otobüsleri ile ulaşımı sağlayan SAMULAŞ ile Demiryol İş Sendikası arasındaki görüşmeler uyuşmazlıkla sonuçlanınca sendika grev kararı aldı.
YEREL YÖNETİM Haberi
SAMULAŞ İşçileri Greve Gidiyor

Samsun'da  tramvay belediye otobüsleri ile ulaşımı sağlayan SAMULAŞ'ta yetkili sendika olan Türkiye  Demiryolu İşçileri  Sendikası Demiryol İş ile, Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı SAMULAŞ arasında 15 Ağustos'ta başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uzlaşmazlıkla sonuçlandı.

 

Görüşmelere Samsun Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü  tarafından atanan resmi arabulucunun katılmasına rağmen uzlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine Sendika Yönetim Kurulu 30 Kasım tarihinde SAMULAŞ'a bağlı tüm işyerlerinde grev kararı aldı.

 

SAMULAŞ'TA 525 ÜYENİZ VAR

 

Grevin uygulanacağı gün ve saati daha sonra açıklayacaklarını belirten Demiryol İş Sendikası Başkanı Murat Kütük,  SAMULAŞ ile 2. Dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerine 15 Ağustos'ta başladık.30 Kasım'a kadar süren görüşmelerde gerek SAMULAŞ yetkilileri, gerekse SamsunBüyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile bir araya geldik.

 

Ancak kendileri taleplerimize olumlu cevap vermediler ve bize grevden başka yol bırakmadılar. 30 Kasım'da grev kararı aldık. Grevin başlama  gün ve sasatini daha sonra belirleyeceğiz. SAMULAŞ'a bağlı işyerlerinde Vatman, şoför, güvenlik görevlisi olmak üzere 525 üyemiz var. Üyelerimiz şu anda 300 TL ile 3200 TL arasında ücret alıyorlar. Biz bu ücretlerin 3 bin 500 liraya çıkarılmasını talep ettik. Eğer zlaşmaya yanaşmazlarsa greve gitmekten başka çaremiz yok." dedi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: SAMULAŞ, İşçileri, Greve, Gidiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı