Haber Detayı
31 Aralık 2019 - Salı 16:33 Bu haber 3832 kez okundu
 
Santrale Karşı Olan Oda Başkanlarını Çarşamba Şeker Fabrikası Toplantısına Çağırmadılar
Çarşamba Şeker Fabrikası'nın yeniden açılması ve çiftçilerin üretime başlamasıyla ilgili olarak Çarşamba’da yapılan bilgilendirme toplantısına Ayvacık, Terme ve Salıpazarı Ziraat Odası Başkanlarının çağrılmadığı ortaya çıktı.
SİYASET Haberi
Santrale Karşı Olan  Oda Başkanlarını  Çarşamba Şeker Fabrikası Toplantısına Çağırmadılar

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, bir basın açıklaması yaparak çağrılmamalarına tepki gösterdiler.

 

 Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, “Bizler Çarşamba Şeker Fabrikası’nın kapanmaması için mücadele ederken ortalıkta olmayanlar şimdi Şeker Fabrikası’nın üretime geçeceği müjdesini veriyorlar. Dünkü toplantı bir anlamda ‘Körler sağırlar birbirini ağırlar’ şeklinde bir toplantı oldu” dedi.

 

DÜN ‘ÇARŞAMBA’DAKİ ŞEKER FABRİKASI KAPANMASIN’  DİYE MÜCADELE EDEN KİMSE ÇAĞRILMADI

 

Çarşamba Şeker Fabrikası’nın kapanmaması için mücadele ettiklerini ve 18 Nisan 2018’de gerçekleştirilen mitingde kendilerinin olduğunu söyleyen Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, “Öncelikle Çarşamba ilçemize Şeker Fabrikası’nın yeniden açılma müjdesini veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi olmak üzere Samsun Valimize, Tarım İl Müdürümüze bu konuyla alakalı göstermiş oldukları ilgi ve alakadan dolayı şükranlarımı arz ediyorum.

Ancak, dün ‘Çarşamba’daki Şeker Fabrikası kapanmasın’  diye mücadele eden insanlardan bugün oraya bizler de dahil olmak üzere kimsenin davet edilmediğini gördük. Orada sadece dün köşe bucak kaçanlar, fotoğraf karesinde yer almaktan imtina edenler, hatta yetmez birlikte fotoğraf çektirdiğimiz halde ‘Sakın ha bunu sosyal medyada veya basında paylaşmayın’ diye üstüne basa basa bize söyleyen zat-ı muhterem, bugün baktım ki baş köşeye oturmuş.  Sanki çok büyük bir mücadele vermiş, fedakarlık yapmış, sanki Çarşambalı çiftçinin önünde yürümüş.

18 Nisan 2018’ de  yapılan mitingde köşe bucak kaçanlar, Şeker Fabrikası’nın kapanmaması için eylem yapılma haberini çiftçilere vermediklerini söylediklerim, sitem ettiklerim , Çarşamba Muhtarlar Derneği, Çarşamba Ziraat Odası, bugün Çarşambalı çiftçinin yanında, önünde, arkasındaymış gibi gidip poz vermişler. Biz kimseye niye ordaydı, biz niye çağrılmadık demiyoruz.  Ama dün Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başta olmak üzere Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerimiz, Saadet Partisi İl Teşkilatımız, İyi Parti İl Teşkilatımız, bütün sendikalar ve sivil toplum örgütleri o gün Şeker Fabrikası kapanmasın diye mücadele ettiğimiz günlerde köşe bucak kaçanlar bugün Çarşambalı’nın huzuruna çıkıp da Çarşamba Şeker Fabrikası’nın açılmasında katkıları varmış gibi hiçbir rol almaya kalkmasınlar.” Dedi.

 

KÖRLERLE SAĞIRLAR BİRBİRLERİNİ AĞIRLADI

 

Terme,  Ayvacık  ve  Salıpazarı Ziraat Odası Başkanlarının davet edilmemesinin nedeninin bu işi organize edenler tarafından açıklanmasını beklediklerini ifade eden Erdal Avcı, “ Santralle alakalı olarak da biz,  dün aynı Şeker Fabrikası için verdiğimiz mücadeleyi veriyoruz. Yarın santral kapanırsa aynı zat-ı muhteremlerin bizden önce fotoğraf çektirmeye gideceklerine inanıyorum.  Biz yaptığımız her işte önce Allah’ın rızasını ararız, sonra devletin ali menfaatlerine , sonra vatandaşımızın ve milletimizin faydasına bakarız.

 O gün orada Şeker Fabrikası kapanmasın diye bir araya gelen insanlardan bugün sadece Şeker-İş Sendikası Çarşamba Şube Başkanımız Sinan Türe vardı.  Geride kalan zat-ı muhteremlerden hiçbiri Çarşamba Şeker Fabrikası kapanmasın diye orada olmadılar. Ne Çarşamba Muhtarlar Derneği Başkanı, ne Çarşamba Ziraat Odası Başkanı ne de diğer sivil toplum örgütleri orada oldu! Biz bu mücadeleye dün de vardık, bugünde varız. Nasıl ki bugün santral için verdiğimiz mücadele de varsak yine olacağız.  Çarşamba Ziraat Odası Başkanı dışındaki ziraat odası başkanlarımızı bu konuşmadan tenzih ediyoruz. Çarşamba Belediye Başkanı ile Çarşamba Ziraat Odası Başkanı, en yakın ilçe olan komşu Ziraat Odası Başkanları’nı santralle alakalı mücadelemizden dolayı davet etmediler. Bugün körler sağırlar birbirlerini ağırlamışlardır. Ancak Çarşambalı çiftçi kimin ne mücadele verdiğini 3 yıl sonra ortaya koyacak, gereğini de yapacaktır.” diye konuştu.

 

SANTRAL ORADAYKEN ŞEKER PANCARI NASIL ÜRETİLECEK?

 

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı’nın ardından açıklama yapan Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün de,  Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı’nın konuşmalarının tamamına katıldığını belirterek,”  Terme’yi üretim alanı görmemişler bugünkü toplantıda! Toplantıda fotoğraf karesindeki arkadaşlarımız, Belediye Başkanımız Halit Doğan, Ziraat Odası Başkanımız Muammer Aydemir, Milletvekilimiz Fuat Köktaş’a şunu söylemek istiyorum; Çarşamba Şeker Fabrikası zaten kapanmadı, durduruldu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Allah razı olsun. Emir verdi şu anda çalışmaları yapılıyor.

 

 Kendilerini santralle alakalı aklamak için, bu vatandaşın gazını almak için gösteriş yapmasınlar! Halit Doğan, Muammer Aydemir, Fuat Köktaş, Çarşamba Ovası’nın tarım ovası olduğunu bildiği halde santrale göz göre göre ‘evet’ diyorlar. Santral durduruldu, ama çalışmalar kaçak olarak devam ediyor. İlk önce tarım alanının temiz havasını korusunlar. Pancar yapacağız nasıl yapacağız, buraya santral kuruluyor.

 

Şeker Fabrikası açılıyor ama santrale devam ediliyor! Çarşamba Ovası tarım ovası ve tarım bizim vazgeçilmezimizdir. Santral oradayken şeker pancarını nasıl üreteceğiz! Bizi neden davet etmediler? Terme, Ayvacık neden yok? Santrale karşıyız, Şeker Fabrikası’nın kapanmaması için de biz mücadele ettik. Biz,  Belediye Başkanını, Fuat Köktaş’ı, Muammer Aydemir’i özel sektörün yanında görmek istemiyoruz. Santrali fabrikaya çevirsinler biz de ellerini öpelim. Bizi çağırmadıkları için de hepsine teşekkür ederim!” şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Santrale, Karşı, Olan, , Oda, Başkanlarını, , Çarşamba, Şeker, Fabrikası, Toplantısına, Çağırmadılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı