Haber Detayı
27 Ekim 2020 - Salı 16:25 Bu haber 356 kez okundu
 
SAOB, SAMÜ Rektörü Mahmut Aydın’ı ağırladı
Samsun Akademik Odalar Birlikteliği (SAOB), Akademik Bakış Toplantılarının üçüncüsünde SAMÜ Rektörü Mahmut Aydın’ı konuk etti.
SİVİL TOPLUM Haberi
SAOB, SAMÜ Rektörü Mahmut Aydın’ı ağırladı

Samsun Akademik Odalar Birlikteliği (SAOB) tarafından düzenlenen Akademik Bakış Toplantılarının üçüncüsü, bağlı akademik odaların başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile,  23 Ekim 2020'de Samsun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odamızın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 

Toplantıda,   Samsun’da  2018 yılında kurulan 2. Devlet üniversitesi  Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AYDIN ağırlandı.

Toplantının açılışını yapan  Samsun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Dilaver Öğütçü, bu toplantıların SAOB un kuruluş amaçlarından olan  Merkezi ve Yerel Yönetimler, Kamu ve Özel Sektör Kuruluşları, Samsun’umuzdaki Üniversiteler ve Demokratik Kitle Örgütleriyle, insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda iletişim ve işbirliğini geliştirmek için her türlü bilimsel, sosyal, kültürel ve kamu yararına yönelik diğer faaliyetlerde bulunmak, “ ilkesi doğrultusunda düzenlendiğini belirterek   Samsun Üniversitemizin değerli rektör ve yöneticilerini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Toplantıyı yöneten SAOB dönem koordinatörü TMMOB  Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İshak Memişoğlu , Akademik Odalar Birlikteliği’nin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi vererek, Samsun’un sorunları ve çözüm önerilerine dair görüş alışverişinde bulunma anlayışını sergileyen Prof. Dr. Mahmut AYDIN ve ekibine teşekkür etti.

Devamında söz alan SAMÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut AYDIN 2 yıl önce kurulan genç Samsun Üniversitemizin konumu, bölümleri, Akademik kadrosu, vizyonu ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Rektör Prof. Dr. Mahmut AYDIN Konuşmasında,

“2018 yılında kurulan üniversitemiz, Canik ilçesinde ve Ondokuzmayıs ilçesinde olmak üzere iki ayrı kampüste yapılanmaya devam etmektedir .Canik ilçesinde kapatılan özel üniversiteden devraldığımız binalarda öğrenimimizi sürdüreceğiz.

Ondokuzmayıs ilçesinde ise 700 dönümlük alan içerisinde çoğunluğu Tekel Sigara işletmesinden kalan hangarları üniversite öğrenimi için yeniden işlevlendirilmesi amacıyla bir dönüşüm ve planlama yapıyoruz, başlangıçta 8 bölüm olarak kurulan üniversitemiz şu an 28 bölüme ulaşmış olup, 4000 civarında öğrencimiz bulunmaktadır.” Dedi.

Amaçlarının öğrenci sayısını arttırmak değil,  nitelikli toplum için nitelikli öğrenci yetiştirmek olduğunu ifade eden SAMÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut AYDIN, pratik bilgi ve deneyimi önemsediklerini,  öğrencilerine, hayata atılım noktasında kolaylıklar sağlayacaklarını ifade etti.

 

Üniversitenin bünyesinde bulunan Havacılık Bölümü'nün Türkiye'de 3. olduğunu vurgulayan Mahmut Aydın, " Artık akademik bakış açısının değişmesi gerekir. Her üniversitede birçok yayınlar yapılıyor. Bu yayınların artık Ar-Ge ye dönüşmesi gerekiyor.  Biz Ar-Ge yapmadıktan sanayiye sunmadıktan sonra sanayinin gelişmesi mümkün değildir.

 Engiz kampüsünü, burada  bulunan Havacılıkla beraber savunma sanayi Merkezi yapmak istiyoruz. Bu ülkeye üretim gerekiyor. Üretim için üniversiteler lokomotif olmalı. Bütün bu hedeflere ulaşmak için,  üniversitemizin fiziki yapılanmasını sürdürüyoruz. Bu maksatla Tekel'den kalan hangarları projelendirme ve restorasyon inşaat  faaliyetlerimiz de devam ediyor.  Bu anlamda bölümlerin ihtiyaçlarına göre projeler ürettik. Önümüzdeki yıl Mimarlık bölümüne ilk öğrencilerimizi alacağız. Tekel'den kalan mevcut yapı stokları bize maliyet açısından avantaj sağladı. Hangarların  dönüştürülme işlemleri maliyet olarak daha uygun. Yapım esnasında Samsunlu iş adamlarından katkı almaya çalıştık,  Samsunlu işadamlarımız  bazı projelere  katkı verecek. Üniversite kapsamında şehrimizde ikinci tıp fakültesi kuruldu. Samsun'un sağlık potansiyelini kullanarak Samsun'u sağlık kenti yapmak istiyoruz.  Zira Samsun'un sağlık potansiyelini kullanmazsanız sağlık kenti yapamazsınız. 

Oluşturduğumuz  tıp fakültesi  üst düzey bir Tıp Fakültesi olacak. Bu  amaçla Şehir Hastanesi merkezli bir Tıp Fakültesi oluşturduk. Üniversite kampüslerinde sınır olmaması, halkla üniversite arasına güvenlik bariyeri konulmaması gerekir. Üniversitenin Merkezi şehirle, şehrin içerisinde 24 saat canlı Kampüs niteliğinde olmalı,  şehirle yakınlaşmalı hatta,   bütünleşmelidir. Kendi okuyacak, düşünecek, düşündüğünden hüküm çıkaracak elemanlara ihtiyacımız var. Toplantının bu amaçlara hizmet edeceğine  inanıyorum. Mesleklerin kalitesi için Üniversite  ve Meslek Örgütleri bağlantısı çok önemli. Toplantıyı düzenleyenlere ve katılanlara teşekkür ediyorum." diye konuştu.

 

SAOB temsilcileri, Prof. Dr. Mahmut AYDIN'a;

Üniversitede bulunan bölümlerin, meslek odaları ile koordineli çalışmalarının hem şehri tanıtmak hem de şehre ortak katkıda bulunmak adına yatarlı olacağı,

Şehrimizdeki hem ekolojik, hem sağlık hem de mimari sorunların çözümünde Meslek Odaları ile birlikte Samsun Üniversitemizin de rol oynaması gerektiği,

Öğrencilere,Akademik anlamda ortak çalışmalarla tüm akademik odalarımızın gereken tüm katkıları sunmaya hazır olduğu, sunulduğu,

İhtiyaç fazlası meslek mensubu oluşturacak tüm fakültelerin niteliklerinin ve niceliklerinin sorgulanması gerektiği, ihtiyaca yönelik meslek insanı yetiştirmenin ülke gelişiminde daha yararlı olacağı, tekrar bölümler yerine, geleceğe damgasını vyracak yeni bölümler açılması gerektiği,

İş arayan mezunlarımız ile ilgili ortak çalışmalar yapılabileceği, tüm akademik odalarımızın tüm varlığıyla katkı sunabileceği,

Yaşanılabilir bir dünya ve kentler için  Temiz ve yenilenebilir enerji konusunda ortak çalışmalar yapılabileceği ve yapılacak çalışma ile tüm yurda örnek olunabileceği,

Kentin Ortak Doğal ve Kültürel değerlerinin korunmasında ortak ses oluşturulmasının önemli olduğu,

Uzaktan eğitimde yaşanan sıkıntıları çözmek adına akademik odalarımızın her türlü desteği vermeye hazır olduğu,

Öğrencilerle , mezun oldukları andan itibaren ömürleri boyunca içerisinde yer alacakları Meslek Odalarının Üniversite kampüslerinde buluşmalarının temin edilmesi gerektiği hususları,

Aktarıldı.

Kentle ilgili ve Üniversite ile ilgili birçok konunun kısa başlıklar halinde ele alındığı toplantı sonunda , toplantıların devam edeceği vurgulanarak, Pandemi, Kent ve kentleşme sorunları ve Çevre başlıkları adı altında İlgili Meslek Odalarının hazırlayacakları sunumlarla devam ettirilmesi düşüncesi tekrar paylaşıldı.

Samsun Üniversitemizin Rektörüne teşekkür eden Oda temsilcileri, kente katkı koymak adına tüm akademik odalar olarak sürecin içerisinde üniversitemizin çalışmalarına destek vereceklerini belirterek toplantıyı sonlandırdılar.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: SAOB,, SAMÜ, Rektörü, Mahmut, Aydın’ı, ağırladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı