Haber Detayı
07 Ocak 2019 - Pazartesi 11:35 Bu haber 927 kez okundu
 
Sarıkamış Şehitleri Samsun Alaçam'da anıldı
Sarıkamış Harekatı’nın 104. yıldönümünde 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan anma programı kapsamında, Alaçam'a bağlı Kızlan Bölgesi Hüseyin Dede mevkiinde ‘Gençlik Şühedanın İzinde’ sloganıyla Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
Sarıkamış Şehitleri Samsun Alaçam'da anıldı

Samsun Valisi  Osman Kaymak, protokol üyeleri ve yaklaşık bin kişinin katılımıyla ‘Gençlik Şühedanın İzinde’ sloganıyla ‘Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’, Samsun Alaçam Kızlan Bölgesi Jandarma binası yol ayrımında başlayarak Hüseyin Dede mevkiine kadar 3 Km. yürüyüş ile gerçekleştirildi.

       Yürüyüşün sonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından  Kur’an-ı Kerim Tilaveti okundu.

Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu programda yaptığı konuşmasında, ''Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde Gençlik ve Spor Bakanlığımızın önderliğinde 81 ilde bu gün eş zamanlı burada icra ettiğimiz yürüyüş gerçekleşiyor. Atalarımız Sarkamış’ ta Allah-ü Ekber Dağları’nda bundan tam 104 yıl önce 1914 tarihinde vatan bizlere kıyamete kadar kalsın diye, bu millet kıyamete kadar payidar olsun diye eksi 45 derecenin altında bizlere vatan emanet etmek için, minarelerde ezan seslensin diye canlarını karların altında seve seve feda ettiler. Bizler de bu gençlerle birlikte emaneti ve bayrağı devralacağız ve bizden sonraki nesile emanet edebilmek için ne gerekiyorsa feda edeceğiz. ”dedi.

Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar , “Bu gün burada tam 104 yıl önce Sarıkamış’ ta Allah-ü Ekber Dağları’nda soğuktan donarak şehit olan 90 bin vatan kahramanımızın aziz hatıralarını yad etme programı için bölgemizin seçilmesinden dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bizler bu topraklarda huzur ve can güvenliği içerisinde yaşıyorsak bu şehitlerimizin verdikleri fedakarlıkların, döktükleri kanlarının ve verdikleri canlarının sayesindedir. Bütün şehitlerimizin ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun. ”diye konuştu. 

Tarihimizde zaferler kadar, acılarda büyük yer tutmaktadır diyen Alaçam Kaymakam Vekili Bahar Kaya, “Yemen kızgın çöllerde, Çanakkale derin sularda, Sarıkamış ise dondurucu soğukta vatanı için can veren Anadolu çocuklarının hikayesini barındırır. Sarıkamış Türk harp tarihinin en acı muharebelerine sahne olmuştur. Türk Ordusu ağır koşullar altında yapılan bir muharebede kahramanca savaşmıştır. Gencecik delikanlılar Sarıkamış’ta düşmana değil soğuğa mağlup olmuşlardır. Mehmetçiğimiz tüm imkansızlıklara rağmen cihattan kaçmamış sonuna kadar direnmiş, vatanını canı pahasına savunmuştur. Bizler de onların torunları olarak onlardan aldığımız güçle yolumuza devam edeceğiz. Sarıkamış Harekatı Türk Milleti’nin vatanı ve kutsal varlıkları uğruna neler yapabileceğinin bir kanıtıdır. Bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. ”şeklinde konuştu.

Samsun Valisi  Osman Kaymak, yaptığı konuşmasında şunları söyledi.  “Bu gün burada tam 104 yıl önce Sarıkamış’ta Allah-ü Ekber Dağları’nda soğuktan donarak şehit olan 90 bin vatan kahramanımızın aziz hatıralarını yad etmek üzere Alaçam Kızlan Bölgesi Hüseyin Dede mevkiinde bulunuyoruz. Bu programa katılarak atalarımızı unutmadığımızı ve onların yolunda olduğumuzu gösterdiniz. Öncelikle hepinize katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Özellikle şehitlerimizi yad etmek üzere yürüyüşümüz esnasında bayrak ve flamayı taşıyan gençlerimizin ellerine ve yüreklerine sağlık diyorum ve teşekkür ediyorum. Gerçekten dedelerinizin yolunda olduğunuzu gösterdiniz. Allah sizlerden razı olsun.

Türkiye zor bir coğrafyada bulunuyor. Bizleri bu coğrafyada tutmamak için uluslararası güçler pek çok oyunlar oynuyorlar. Bizleri birbirimize düşürerek tekrar ülkemizi bölmek istiyorlar. İşte dedelerimiz nasıl bundan 104 yıl önce bir araya gelerek bizler için bu ülke için canlarını verdilerse, bu gün de bizler bu birlikteliği göstererek bütün dış güçlere karşı Türkiye’nin gücünü göstermek durumundayız. O anlamda buradan mesaj gönderiyoruz. ‘Türkiye bölünmez bir bütündür.’ Kürdüyle, Türküyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Arnavutuyla her türlü etnik yapısıyla birlik ve beraberlik içinde olmak ve ülkemizi savunmak durumundayız.”


Konuşmaların ardından Alaçam Çok Programlı Anadolu Lisesi Öğrencisi Nesime Çakır, Sarıkamış hüznünü anlatan şiirini okudu. Sonrasında Alaçam Müftüsü Mehmet Süsün, şehadetlerinin 104. yılında andığımız Sarıkamış Şehitleriniz için dua etti.

Programın sonunda Vali Osman Kaymak, etkinliğe katılan vatandaşlarımıza ve gençlerimize teşekkür ederek keşkek ikram etti.

‘Gençlik Şühedanın İzinde’ sloganıyla yaklaşık bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ne ayrıca, İl Jandarma Komutanı Vekili J. Alb. Mehmet Arı, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, ilçe protokol üyeleri, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Sarıkamış, Şehitleri, Samsun, Alaçam'da, anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı