Haber Detayı
11 Haziran 2016 - Cumartesi 15:22 Bu haber 1774 kez okundu
 
Şehitlerimizi Anıları Burada Yaşayacak
Bir süre önce Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen milli mücadelenin ilk planlarının hazırlandığı tarihi Şeyh Sadi Tekkesi, şehitlerimizin anılarını yaşatmaya hazırlanıyor.
- Haberi
Şehitlerimizi Anıları Burada Yaşayacak


Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, tarihi Havza mitingi öncesinde Samsun ahalisinin gizlice buluşup çetelerin saldırılarına karşı ilk direniş planlarının hazırlanıp, stratejilerinin yapıldığı Şeyh Sadi Tekkesi restorasyonu bitti.

GÜNEYDOĞU ŞEHİTLERİMİZİN HİKÂYELERİ ANLATILACAK
Geçmişten bugüne kadar vatan uğrunda can vermiş şehitlerimizin anılarının yaşatılacağı Şeyh Sadi Tekkesi ve Kuvayi Milliye Ruhu binasını gezen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ekran üzerine yansıtılan görüntüler eşliğinde Çanakkale Destanı'nın ve Kurtuluş Mücadelesinin anlatıldığı Tekke'de bir de Güneydoğu şehitlerinin öykülerinin anlatılacağı bir hikâye yapılması talimatını verdi.

‘ŞEHİTLERİMİZİ HER ZAMAN YÜREĞİMİZDE TAŞIYORUZ’
Kuvayi Milliye Müzesi olarak ziyaretçilere kapılarını açacak olan Tekke'nin içerisinde yer alan şehitlerimizin isimlerinin ve fotoğraflarının döndüğü ekranı izleyen Başkan Yılmaz, duygu dolu anlar yaşadı. Tekke'nin içerisinde yer alan ayrıca Kıbrıs Harekâtı’nda yaşanılanların yer aldığı o günkü gazete kupürleri ve Kıbrıs Galeri’nin fotoğraflarını inceleyen Başkan Yılmaz, millet olarak şehitlerimizi her zaman yüreğimizde taşıyoruz. Onların hiçbir zaman ölmediğini dinimizce de biliyoruz. Bunu gençlerimize, gelecek nesillerimize de inşallah restore ettiğimiz Kuvayi  Milliye müzemizde daha yakından göstereceğiz" diye konuştu.

‘BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OLARAK TARİHİ YENİDEN GÜN YÜZÜNE ÇIKARDIK’
Kuvayi Milliye Müzesi olarak hizmet verecek Şeyh Sadi Tekeli’nin Samsun'un Milli Mücadele tarihi açısından büyük bir önemi bulunduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, ''Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün milli mücadelenin ilk adımını attığı şehrimizdeki ziyaretleri ve görüşmeleri kadar,  bunları gerçekleştirdiği mekânlar da tarihimiz açısından çok önemli ve değerli. Bu açıdan Büyükşehir Belediyesi olarak, bu mekanlarımızı bulup restore ederek yaşatmayı ve halkımızın hizmetine sunmayı misyon edindik. Şey Sadi Teknesi’nin ilk görünce tüylerimiz diken diken olmuş, harabiyeti bizleri üzmüş, utandırmıştı. Ancak tarihimize yakışır bir şekilde restore ederek kentimize yeniden kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kuvayi Milliye müzemiz şimdiden hayırlı olsun. En kısa sürede burası halkımızın ziyaretine açılacak" şeklinde konuştu.
Köksal ÖNER

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Şehitlerimizi, Anıları, Burada, Yaşayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı