Haber Detayı
22 Ocak 2021 - Cuma 13:59 Bu haber 1200 kez okundu
 
SEZGİN GÜMÜŞ: Çarşamba Ovası siyasete ve sermayeye kurban edildi!
SAMKON ( Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu) Başkanı Sezgin Gümüş Çarşamba Biyokütle Santrale karşı düzenlenen eylemde yaptığı konuşmada, Çarşamba Ovası'nın siyasete ve sermayeye kurban edildiğini, buna izin vermeyeceklerini söyledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
SEZGİN GÜMÜŞ:   Çarşamba Ovası siyasete ve sermayeye kurban edildi!


Sezgin Gümüş, Santrale karşı olduğu için kendisinin marjinal sol örgütlerle iş birliği içinde olduğu kampanyasının başlatıldığını belirttiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

ÇARŞAMBA OVASI 5 MİLYON YILDA OLUŞTU

 

"SAMKON hiç bir partinin yan kuruluşu ve maşası değildir. Bütün partilere eşit mesafedeyiz.Önemli olan hangi partinin bize yakın olduğudur. Bu program tertiplenip ifşa edildiği andan itibaren benim marjinal sol örgütlerle iş birliği yaptığım itham edildi. 

 

Çarşamba ovası kuzey iç Anadolu ile komple Karadenizi besleyen dünyanın nadide ovalarından bir tanesidir. Bu ova Yeşilırmak'ın 5 milyon yılda çeşitli çile ve hatıralarla biriktirdiği alivyonlarla oluşmuş son derece organik ve endemik bir ovadır. 

 

ÇARŞAMBA İNSANININ BU SANTRALE KAYITSIZ KALMASINDAN UTANÇ DUYUYORUM

 

Bu ova son dönemde Tekkeköyün batı yakası ile başlamak kaydı ile siyasete sermayeye kurban edilmiştir. Ziraatçimiz mamüllerini pazarda Çarşamba Ovası'nın değil, Bafra ovası'nın diyerek yalan söyleyerek satış yapmak zorunda kalmıştır. Ne yazık ki çevreciliği ile bilinen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan iktidarında bu gördüğünüz santralle ovanın neredeyse tamamı sermaye işgaline tabi tutulmuştur. Bizler STK liderleri olarak bu makus seyire seyirci kalamazdık.

 

Ve bir kampanya başlattık başından bugüne kadar buna hayır dedik. Ben Sezgin Gümüş olarak bu santralin kapatılması için son damlama kadar savaşacağıma mücadele edeceğime söz veriyorum. Çarşamba insanın bu santrale kayıtsız kalmasına   utanç duyuyorum. Ve buradan Samsun insanına sesleniyorum Ey Çarşambalı tarihi omuzlarına yüklediği o sıfattan uzaklaşma aslına rücu et ve bu santrale hayır de." 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: SEZGİN, GÜMÜŞ:, , , Çarşamba, Ovası, siyasete, ve, sermayeye, kurban, edildi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı