Haber Detayı
23 Nisan 2018 - Pazartesi 10:33 Bu haber 2864 kez okundu
 
Sinop Mitinginin yasaklanmasına SAMÇEP’ten tepki
Çernobil’in 32, Fukuşima felaketinin 7. yılında 22 Nisan’da Sinop’ta yapılacak olan “Sinop Nükleer Santral İstemiyor" mitinginin İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklanması Türkiye’de eş zamanlı protesto eylemleri ile kınandı
- Haberi
Sinop Mitinginin yasaklanmasına SAMÇEP’ten tepki

Samsun’da da SAMÇEP, düzenlediği basın toplantısı ile İçişleri Bakanlığı’nın iptal kararına sert tepki gösterdi.

 

Mimarlar Odası samsun Şubesi’nde bir araya gelen SAMÇEP Bileşenlerine CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz de destek verdi.

 

SAMÇEP adına basın açıklaması yapan Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, “ Çernobil’in 32, Fukuşima felaketinin 7. yılında Sinop’ta yapılması planlanan“Balkona Değil; Sokağa Çık!” “Sinop Nükleer Santral İstemiyor" konulu miting yasaklanmıştır. Bunun öncesinde 21 Nisan 2018 günü Sinop Belediyesi Yaşlılar Evi yerleşkesinde yapılması planlanan “Çernobil’den Fukuşima’ya Nükleer Santraller Gerçeği” isimli, Japonya’dan gelen Fukuşima tanığı konuk MasumiKowata’nın da katılım sunacağı panel İçişleri Bakanlığı talimatıyla OHAL gerekçe gösterilerek yasaklanmıştır.

 

SAMÇEP olarak hem bu yasaklamaları protesto etmeyi içeren hem de SİNOP NKP ye destek sunan bir basın açıklamasını Türkiye’nin her yerinden  çevredostu kuruluşlarla eş zamanlı olarak yapmak için Uğur Mumcu Parkında bir araya gelmeyi planladık.Fakat OHAL gerekçe gösterilerek halkın en demokratik hakkı olan fikrini özgürce açıklaması ortamı engellenmiş olup, son çare olarak kapalı alanda açıklama yapma gereği duyulmuştur.” Dedi.

 

 

YASAKLARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ!

 

Memişoğlu , OHAL koşulları gerekçe gösterilerek  yurttaşların en doğal hakkı olan yaşamı savunma adına fikrini özgürce ifade etmeye dönük mitingin yasaklanmasına karşın, Sinop NKP'nin yanında olduklarını belirttiği açıklamasında,” Türkiye’nin dört bir yanından ortak ses veriyoruz.Biliyoruz ki Nükleer santral seviciler önümüze engeller koymak istiyorlar, koyacaklar ve koymaya devam edecekler.Yasaklarla, baskılarla bizlerin Nükleere Karşı yaşamı savunmamıza engel olamayacaklar.Nükleere karşı yaşamı savunmak üzere sokaklarda olacağız.

 

ÇERNOBİL’İN ETKİLERİ HALA SÜRÜYOR

 

“Dünyada yaşanan en büyük nükleer kaza olan Çernobil belki de Türkiye'nin hafızasından çıktı ancak ABD'de Federal Sağlık Kanunları hala, 1980-1996 arasında Türkiye'de 5 ay geçirenlerden kan alınmasına izin vermiyor. Uzmanlara göre, yaşandığı dönemde bile Türkiye'de yetkililerin ciddiye almadığı Çernobil'in etkileri inanmayacaksınız ama bugün de hala sürüyor.

 

Ukrayna, Rusya ve Belarus'ta 2004'e kadar 18 yaş altı 4 bin çocukta tiroit kanseri vakası görüldü. Resmi raporlara göre 9 bin, bağımsız bilim insanlarına göre ise 30 bin ile 60 bin arasında insan Çernobil'in neden olduğu ölümcül kanser türlerine yakalandı.Ve tüm radyoaktif kalıntıların temizlenmesi için 48 bin yıla ihtiyaç var.Çernobil, 31 yıl önce dünyanın karşılaştığı en büyük nükleer kaza ve yetkililerin buna kayıtsız kaldığı Türkiye'de başta kanser olmak üzere radyasyon seviyesini gösteren sayısal değerler açıklanmadı, halktan gizlendi.

 

Uzmanlar, Çernobil'in risklerinin hala devam ettiği uyarısında bulunuyor. Kanser vakaları, Marmara Bölgesi'nde 1986-1987 arası yaklaşık iki kat, Karadeniz'de ise 1995'ten sonra yaklaşık üç kat arttı.”  Diye konuştu.

NE AKKUYU’DA NE DE BAŞKA YERDE NÜKLEER SANTRAL YAPTRIRMAYACAĞIZ

 

İnsanlık için felaket içeren bu yatırımdan vazgeçilmesini isteyen Memişoğlu açıklamasını şöyle tamamladı: “Nükleer enerji yatırımını haklı göstermek için her türlü yolu deniyorsunuz, bilimsel verileri dahi çarpıtmaktan endişe dahi duymuyorsunuz. Fakat gerçek bilimsel veriler sizi yalanlıyor.Yaşamı savunan bizler de, sizleri yalanlıyoruz. İşte bu savunduğumuz bilimsel gerçekler karşısında, siz  Nükleer seviciler, yalanlarınızı ortaya çıkaran Biz Nükleer Karşıtlarını / Çevre Savunucularını / Ekoloji savunucularını korkutmaya, yıldırmaya  çalışıyorsunuz.

 

ÇED başvuru dosyasına göre de Sinop’ta Nükleer Güç Santrali,çevresel olarak  radyasyon,soğutma suyu kirliliği, ekonomik olarak da  son derece pahalı bir enerji türü,Ve yerel geçim kaynaklarını yok edeceği , güvenlik olarak terör ve üreteceği elektriksel açıdan vereceği zararlar nedeniyle  yapılmamalıdır.

 

Hangi koşulda olursa olsun, ne Sinop’ta Ne Akkuyu’da ne de Türkiye’nin bir başka yerinde Nükleer Santral yaptırmayacağız. Mücadelemiz Nükleer Güç Santralleri projeleri tozlu raflara değil, Tarihin çöp sepetine atılıncaya kadar sürecektir. Siz belki aldanan, aldatılan oldunuz ama, bizler sizin halkı aldatmanıza asla müsaade etmeyeceğiz.

Yasaklardan korkmuyoruz ve yılmayacağız. Sağlıklı yaşam için alanlarda olacağız.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: Sinop, Mitinginin, yasaklanmasına, SAMÇEP’ten, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı