Haber Detayı
04 Mart 2020 - Çarşamba 16:14 Bu haber 1238 kez okundu
 
Sinop’ta nükleer karşıtlarına beraat
Sinop'ta kurulmak istenen nükleer santralle ilgili yapılan ÇED Bilgilendirme toplantısına alınmamalarını protesto ettikleri için haklarında dava açılan nükleer karşıtları beraat etti.
SİVİL TOPLUM Haberi
Sinop’ta nükleer karşıtlarına beraat


Sinop‘ta kurulmak istenen nükleer santral için 6 Şubat 2018’de gerçekleştirilen ÇED Bilgilendirme Toplantısı Sinop'un 8-9 kilometre dışında  gerçekleştirilmiş, polis tarafından yollar kesildiği için halk bu toplantıya katılamamıştı.

 

Buradaki vatandaşlar da Sinop Valiliği'ne dilekçe vermek üzere yürüyüşe geçmiş ve Sinop Valiliği önünde polisler Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan ve Sinop Milletvekili Barış Karadeniz'in de aralarında bulunduğu gruba müdahale etmişti. Eylem sonrasında ise Sşinop Valisi  vatandaşlardan ve STK Temsilcilerinden bazılarnı Valiliğe davet ederek görüşmüş ve dilekçeleri almıştı.

 

 Polisin gaz, tazyikli su ve cop kullandığı sert müdahalesiyle karşılaşan eylemciler, olaydan 18 ay sonra eylemcilerden 17'si hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten dava açıldığı ortaya çıkmıştı. Davanın ilk duruşması 2020 yılının 22 Ocak gününde yapılmış ve kararın bir ay sonra 21 Şubat’ta açıklanması beklenirken, 4 Mart gününe ertelenmişti. 

 

Aralarında Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan'ın da bulunduğu 18 kişinin yargılanması ile ilgili bugün açıklanan karara göre mahkeme Sinop’taki nükleer karşıtlarını suçsuz buldu ve aralarında Sinop CHP Milletvekili Barış Karadeniz ile Sinop Merkez Belediye Başkanı Barış Ayhan‘ın da bulunduğu Sinop Nükleer karşıtı Platform üyesi 17 kişinin beraatine hükmetti.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Sinop’ta, nükleer, karşıtlarına, beraat,
Yorumlar
Haber Yazılımı