Haber Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 17:01 Bu haber 3237 kez okundu
 
Sinop'ta Nükleer Kaşıtlarına Açılan Dava 21 Şubat'a Ertelendi
Sinop'ta Nükleer Karşıtlarından 17 Kişinin Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu`na muhalefet suçlaması ile yargılandığı davanın ilk duruşması bugün yapıldı. Dava 21 Şubat'a ertelendi.
ASAYİŞ Haberi
 Sinop'ta Nükleer Kaşıtlarına Açılan Dava 21 Şubat'a  Ertelendi


2018 yılında nükleer santralin inşaası için düzenlenen ÇED toplantısına Sinop halkı alınmamış, tepki gösteren Sinoplulara polis müdahale etmişti.


2018 yılında nükleer santralin inşaası için düzenlenen ÇED toplantısına Sinop halkı alınmamış, toplantı polis barikatının ardında yapılmıştı. 

Milletvekilleri, belediye başkanları, meslek odaları ve demokratik kurum ve kuruluş temsilcileri ile Sinop nükleer karşıtlarına yönelik gerçekleştirilen, yasadışı-hukuksuz baskıların ardından, 17 nükleer karşıtı hakkında, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu`na muhalefet suçlaması ile 18 ay sonra dava açılmıştı.

Sinop Nükleer Santral projesi halkı bilgilendirme toplantısına alınmayan Sinop NKP üyeleri hakkında “toplantı ve gösteri yasasına muhalefet ettikleri” iddiasıyla açılan dava bugün Sinop'da görüldü. Davaya SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ ve EMO Samsun Şube Başkanı Tarık Tarhan da katıldı.

 

Sinop belediye başkanı Barış Ayhan ve diğer sanıkların avukatları ile birlikte katıldığı dava, 21 Şubat 2020 tarihine ertelendi.

 

 EMO'DAN DAVA AÇIKLAMASI

 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu, Sinop‘ta nükleer karşıtlarının, 1. Asliye Ceza Mahkemesi‘nde yargılandığı davanın ilk duruşması nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

 Açıklamada şu ifadelere yer verildi:  " Davanın basit bir dava niteliği taşımadığına dikkat çekilirken yargılamaların siyasi iktidarın baskı ve yıldırma politikasının bir sonucu, nükleer santral dayatmasının bir parçası olduğu söylendi. Sinop‘‘ta kurulması planlanan nükleer santralın, çevresel etkilerine yönelik, 6 Şubat 2018 tarihinde Sinop‘ta, "Halkın Katılım Toplantısı" gerçekleştirilmiştir. Tüm ısrar ve çabalara rağmen ÇED başvuru dosyasının açıklanacağı, söz konusu toplantıya Sinop halkı alınmamıştır.

Toplantının yapılacağı Sinop Üniversitesi Uygulama Oteli Konferans Salonu yakınında polis barikatı oluşturularak, halkın toplantıya katılıp, görüşlerini aktarması, sert müdahale ile engellenmiştir.

Sinop Valiliği‘ne dilekçe vermek için giden halk, polisin toma, biber gazı ve joplarıyla karşı karşıya kalmıştır. Orantısız güce karşın, halkın suç duyurusu ve taleplerini dile getiren dilekçeler, Valiliğe verilmiştir.

 

Demokratik bir toplumda; başta yaşam hakkının savunması, olmak üzere, düşünce, ifade, toplanma ve örgütlenme ile pek çok hakkın ihlali niteliği taşıyan bir yargılama sürecine girilmiştir.

Nükleer karşıtlarının yargılanacağı davanın ilk duruşması, 21 Ocak 2020`de, Sinop‘ta 1. Asliye Ceza Mahkemesi‘nde görülecektir.

Elektrik Mühendisleri Odası, ülkemizde ve dünyada nükleer santrallar ve nükleer silah tehdidi altındaki tüm canlıların yaşam hakkına sahip çıkmaktadır.

Nükleer karşıtlarına yönelik görülecek olan bu dava sadece basit bir dava niteliği taşımamaktadır. Siyasi iktidarın baskı ve yıldırma politikasının bir sonucu, nükleer santral dayatmasının bir parçasıdır.

10 Aralık 2019 tarihinde yine görüşlerimiz alınmadan düzenlenen, nükleer karşıtlarının içeriye dahi alınmadığı, "İnceleme ve Değerlendirme Kurulu Toplantısı" nı yok hükmünde sayıyoruz.

Nükleer santrallar ve nükleer silahlara yönelik yıllardır verilen mücadelenin bileşeni olarak, tüm hukuksuzluklara karşı durmaya devam edeceğiz.

ÇED sürecini, göstermelik müsamereye dönüştürenlere karşı, anayasal ve yasal haklarımızı kullanarak, davaya müdahil olma talebimizi mahkemeye sunacağız.

Barışı, insan haklarını, demokrasiyi ve özgürlükleri kazanmak adına; baskılara boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha kamuoyuna ilan ediyoruz. Tüm bu hukuksuzluklara karşı, emek ve demokrasi güçlerini,  demokratik ve meşru haklarına sahip çıkmaya davet ediyoruz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , Sinop'ta, Nükleer, Kaşıtlarına, Açılan, Dava, 21, Şubat'a, , Ertelendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı